Podzim je ideální čas na prořezávání pivoněk, pokvetou pak mnohem rychleji

Pivoňky potřebují na podzim především správný prořez – jedině tak se jim bude skvěle dařit. A ideální čas k tomu je právě teď.

Podzim je ideální čas na prořezávání pivoněk, odmění vás krásnými květy i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Pivoňky jsou známé svými nároky na péči. Po odkvětu vyžadují přípravu na zimu, která zahrnuje prořezávání. To má dvojí účel: pomáhá pivoňkám šetřit energii a připravuje je na nadcházející zimní měsíce. Zanedbání tohoto podzimního řezu může podle webu Mega Ogrod způsobit, že rostlina zbytečně vynakládá energii na udržení neperspektivní zelené části, i když by měla své úsilí zaměřit raději na rozvoj silného kořenového systému a přípravu na zimu. Kromě toho je řez nutný také v případě, kdy pivoňky trpí houbovými chorobami nebo škůdci.

Načasování podzimního řezu pivoněk

„Pivoňky by se měly prořezávat dvakrát ročně,“ radí paní Alena B. Břeclavi. „První kolo prořezávání se provádí po odkvětu pivoněk, obvykle koncem června. Druhým kolem je podzimní řez, který je nezbytným úkonem. Podzimní řez by se měl časově shodovat s příchodem prvních chladných období, proveďte ho tedy od konce října do začátku listopadu.“

Rozpoznání správné doby pro podzimní řez je klíčové. Pokud si všimnete, že větve pivoněk opadávají, listy vadnou nebo se snižuje celková vitalita rostlin, je to jasný signál, že je čas začít s prořezáváním, radí web Peski Admin.

Techniky prořezávání pivoňkových keříků

Způsob prořezávání závisí na druhu pivoněk ve vaší zahradě:

  • Bylinné pivoňky: V případě bylinných pivoněk seřízněte bylinné stonky téměř na úrovni země. Ponechte pahlízy asi 2 až 3 cm nad půdou.
  • Stromkové pivoňky: Stromkové pivoňky vyžadují mírnější řez, ten nadměrný totiž může ovlivnit jejich kvetoucí potenciál. Místo toho provádějte zmlazovací a tvarovací řez a ponechte stonky dlouhé přibližně 70 až 90 cm.
Pokud patří pivoňky mezi vaše oblíbené zahradní květiny, pak byste určitě péči o ně neměli zanedbávat ani na sklonku podzimu iZdroj fotografie: Pixabay
Pokud patří pivoňky mezi vaše oblíbené zahradní květiny, pak byste určitě péči o ně neměli zanedbávat ani na sklonku podzimu

Péče o pivoňky po prořezávce

Po úspěšném prořezání pivoněk následuje následná péče po prořezání:

  • Hnojte: Pivoňky přihnojte vyváženým hnojivem, abyste jim zajistili dostatek živin pro nadcházející měsíce, o tom jsme na webu Chalupáři-Zahrádkáři také informovali.
  • Zalévejte: Pivoňky důkladně zalévejte, abyste je připravili na sušší zimní podmínky.
  • Mulčujte: Naneste vrstvu mulče, například suché listí nebo slámu, abyste rostliny ochránili před silným chladem a mrazem. Já obvykle používám listí ovocných stromů, kterého je na zahradě vždycky dost a dost. Na jaře jak pak hnojím močovinou, návod najdete na Chalupáři-Zahrádkáři ve starším článku.

Jaké jsou vaše triky při péči o pivoňky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články