Velké podzimní prořezávání: Od vinné révy, po rybíz a peckoviny

Řadě užitkových dřevin prospěje před nástupem zimy vhodný sestřih. Ocení ho zejména bobuloviny a peckoviny.

Podzimní prořezávání dřevin i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Podzimní a zimní měsíce jsou vhodnou dobou pro údržbu stromů a keřů, která zahrnuje jejich prořezávání. Vhodným řezem dřevinám ulevíte a provzdušněním snížíte riziko napadení škůdci a chorobami, radí web Gardeners World. Příští rok stromy lépe pokvetou a budou bohatěji plodit – ovšem jen za předpokladu, že sestřih provedete ve správnou dobu a na správném místě.

Neopomeňte prořezávání ovocných keřů

Vhodnou údržbu před zimou vyžadují bobuloviny. Prořezávání těchto keřů můžete provést již po sklizni, na jaře po odeznění mrazů a nebo právě teď na podzim. Díky správnému sestřihu budou příští rok bohatěji plodit, říká web Th Tree Services. U červeného a bílého rybízu odstraňte větve starší čtyř let, u černého už ty tříleté. Staré větve plodí už jen velmi málo a ovoce je méně kvalitní. Keře zbavuji také všech výmladků, které je zbytečně obírají o sílu.

Řez ocení také angrešty, a to jak stromkové, tak klasické keříkové odrůdy. Já se snažím odstranit zhruba třetinu starých větví. Jako první musí pryč ty poškozené, které by se mohly stát líhní chorob, a poté všechny, které keř zbytečně zahušťují nebo si vzájemně překážejí. Staré větve spálím a mladší – pokud jsou v dobrém stavu – využiji k množení keřů řízkováním. Sestřih na podzim potřebují i ostružiníky a maliníky – jak na něj, již Chalupáři-Zahrádkáři popsali zde.

Prořezávání peckovin iZdroj fotografie: Pixabay
Na sklonku podzimu můžete prořezat peckoviny

Sestřih si občas zaslouží vinná réva

V listopadu, když opadnou všechny listy, můžete přistoupit i k prořezání vinné révy. Někteří zahradníci od něho odrazují a nechávají ho až na brzké jaro, jiným jako mně vyhovuje provádět ho právě teď. Oba termíny však mají jedno společné – spadají do období vegetačního klidu. Střih provádějte opatrně zahradnickými nůžkami a to v místě, kde je výhon suchý. Odstraňte většinu dvouletých a starších výhonů, nechte se jen jeden až dva tažné a jeden náhradní. Vinná réva má sklony trpět plísněmi, proto jí provzdušnění obzvlášť prospěje.

Mrazivé dny se hodí k prořezávání peckovin

Kromě keřů si zaslouží prořezávání i ovocné stromy, konkrétně peckoviny – třešně, meruňky či švestky. S tím ale vůbec nepospíchejte, naopak počkejte až na chladnější dny, když už stromy shodí všechny listy. Podzimní řez by neměl být nijak radikální. „Jakmile opadá listí, vidím, v jaké formě jsou všechny větve. Odstraním ty, které jsou zlomené, křižují se nebo jinak překážejí a ty, které směřují k zemi. Hloubkový řez ale nechávám až na jaro,“ podělil se o zkušenosti pěstitel Marek ze Štětí. Podzim je také skvělou dobou pro výsadbu dřevin, jak radí Chalupáři-Zahrádkáři.

https://www.youtube.com/watch?v=airwWF8-DZ8
Jak prořezat neudržované ovocné stromky

Jaké dřeviny prořezáváte na podzim vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články