Prořezávání malin na podzim aneb jak správně prořezávat pro zvýšení výnosu

Podzimní údržba malin je zárukou bohaté úrody v příštím roce. Pozornost věnujte především správnému řezu keřů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Maliny jsou v českých zahradách populární nejen díky své chuti, ale i pro vysoký obsah vitamínů a léčivé účinky. Pokud však maliníky necháte růst jako dříví v lese, keře začnou být časem příliš husté, budou daleko méně plodit, a navíc hrozí, že je napadnou škůdci. Podpořit plodnost malin v příštím roce pomůže správně provedený podzimní řez. Zjistěte, čím se při prořezávání malin řídit.

Jak na podzimní prořezávání malin

Podzim je ideální dobou pro sestřih jednouplodících malin. Pěstujete-li remontantní neboli stáleplodící keře, nechte si jejich prořezávání až na brzké jaro. Začněte tím, že zcela u země seříznete všechny dvouleté šlahouny, na kterých keře letos plodily. Poznáte je podle šedohnědé barvy a podle toho, že jsou uschlé – po ustřihnutí neuvidíte ve středu větve zelený „živý“ střed. Nejen, že již nebudou v příštím roce plodit, ale navíc by tyto staré větve fungovaly jako magnet na nejrůznější choroby a škůdce.

Jakmile jste odstranili staré větve, pusťte se do údržby jednoletých. Bohatá úroda nezáleží na tom, kolik prutů keř má, ale na tom, jak jsou kvalitní. Odstraňte všechny poškozené, slabé a překážející šlahouny. Těm, co zůstanou, zakraťte vrcholy o 20 až 30 cm – neměly by dosahovat výšky více než 1,8 metru. Díky tomu budou pruty silnější a podpoříte tak jejich větvení, čímž dosáhnete větší úrody. Keře také zbavte malých výhonků, které nemají šanci dorůst a plodit a maliník by jedině oslabovaly.

Staré větve maliníku iZdroj fotografie: Pixabay
Staré šlahouny jsou magnetem na škůdce a choroby

Maliníky uvítají živiny a ochranu před zimou

Kromě prořezávání nezapomeňte na podzim ani na přihnojení malin. Posílíte tak jejich imunitu a odolnost proti mrazu. Zvolte hnojiva bohatá na draslík a fosfor. Použít můžete již hotová speciální hnojiva, z minerálních například síran draselný a superfosfát. Z domácích přírodních prostředků maliníky ocení kombinaci dřevěného popela, hořčičného prášku a kostní moučky. Keřům prospěje i mulčování v podobě kompostu nebo rašeliny, které vyživí půdu a bude chránit mělké kořeny před mrazem. Nastlat pod maliníky můžete před zimou i slámu nebo chvojí.

Jak maximalizovat úrodu malin vhodným řezem

Jakou péči věnujete maliníkům na podzim?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články