Už žádné skvrny na koberci, rychle je odstraní prací prášek s tekutým mýdlem

Pokud máte na koberci odolné skvrny neznámého původu, vezměte si k ruce prací prášek – díky němu pustí většina z nich do pár minut.

i Zdroj fotografie: Lugoress / Creative Commons / CC BY-SA
                   

V kobercích se může hromadit prach, špína a různé alergeny, což může vést k alergickým reakcím nebo kožním onemocněním. Pravidelné a účinné čištění je proto nanejvýš důležité. Na mnohé odolné skvrny však často nestačí – v takovém případě musíte sáhnout po silnějším kalibru. Tuhle metodu mě naučila moje teta.

Počáteční čištění a příprava

Před použitím jakéhokoli čisticího roztoku je nezbytné odstranit z koberce veškerý prach a volné nečistoty – nejlépe vysavačem. Takto provedené předběžné čištění koberce zefektivní ošetření chemickými prostředky nebo jinými čisticími roztoky.

Připravte si čisticí roztok

Rozmíchejte malé množství tekutého mýdla nebo ¼ kostky mýdla (nastrouhané najemno) v 1 – 1,5 litru teplé vody. Tento roztok smíchejte s přiměřeným množstvím pracího prášku. Pěnu vytvořenou z roztoku rozetřete po koberci pomocí houby nebo kartáče. Zvýšenou pozornost věnujte případným potřísněným místům a důkladně je vydrhněte. Po drhnutí opláchněte koberec čistou vodou, abyste odstranili všechny zbytky mýdla a nečistot. A velmi podobně působí podle zjištění redakce Chalupáři-Zahrádkáři i soda s mýdlem.

Čistění koberce svépomocí. Rychle schne a voní svěže

Další čisticí prostředky a techniky

V případě specifických typů skvrn nebo přirozenějšího přístupu zvažte následující možnosti:

  • V 5 litrech teplé vody rozmíchejte podle návodu z webu iReceptář 100 g jedlé sody a tento roztok nastříkejte na koberec. Zapracujte ho do vláken, nechte zcela zaschnout a poté ji vysajte. Jedlá soda koberec nejen vyčistí, ale také zbaví zápachu a dezinfikuje.
  • Na běžnou špínu a lehké skvrny pak stačí sůl. Nechte ji působit asi půl hodiny a důkladně vyluxujte.
  • Na skvrny od propisek, fixů nebo pastelek pak web HomeInCube doporučuje kyselinu citronovou smíchanou s vodou. Tento roztok naneste na koberec, nechte působit a poté vytřete a vlhkým hadříkem, a nakonec dobře vysušte.
Prací prášek s tekutým mýdlem může být efektivní při odstraňování skvrn z koberce – stačí jen vsadit na ten správný postup. iZdroj fotografie: Unsplash
Prací prášek s tekutým mýdlem může být efektivní při odstraňování skvrn z koberce – stačí jen vsadit na ten správný postup

Ujistěte se, že je koberec po čištění zcela suchý, abyste zabránili vzniku plísní. Ty mi už totiž pár koberců zničily,“ radí čtenářka Veronika V. Z Domažlic. „Pokud je to možné, nechte jej vyschnout v dobře větraném prostoru nebo použijte ventilátory, abyste proces urychlili.“ A s tím nemůžeme než souhlasit.

Jaké jsou vaše osvědčené způsoby čištění koberců?

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články