Už žádné skvrny na oblečení, do pračky stačí vylít mléko nebo kečup

Drahé čističe nejsou pro odstranění odolných skvrn vždy třeba – leckdy vám stejně dobře pomohou šikovní domácí pomocníci.

Už žádné skvrny na oblečení, do pračky stačí vylít mléko a kečup i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Odstraňování odolných skvrn na našem oblíbeném oblečení se občas může zdát jako náročný úkol. Ale co když řešení těchto otravných nepřátel nespočívá v chemických pracích prostředcích, ale v předmětech denní potřeby, jako je mléko nebo dokonce kečup?

Skvrny od inkoustu

Mléko, které je základem každé kuchyně, se ukazuje jako velmi šikovný hrdina třeba v boji proti inkoustovým skvrnám. Jednoduchá metoda jeho použití spočívá v namočení vatového tamponu do mléka a jemném tření potřísněného místa až do doby, dokud inkoust nezmizí. Tento šetrný přístup je obzvláště účinný u čerstvých skvrn, na ty starší je třeba obvykle vzít i nějaký silnější prací prášek, který je během pracího cyklu dokonale dočistí.

Problémy s vínem

I čerstvé skvrny od vína, které jsou nepřítelem mnoha společenských setkání, lze účinně ošetřit mlékem. Nalijte malé množství mléka přímo na skvrnu a jemně ji rozetřete vlhkým hadříkem. Klíčové je jednat rychle, protože mléko dokáže podle webu BydleníSnů víno rozložit a zanechá váš oděv jako nový – na zaschlé skvrny však nestačí.

Červnové krmení okurek: K lepší úrodě pomůže sklenice mléka

Zelená tráva

Dobrodruhům, kteří často bojují se skvrnami od trávy, se bude mléko také hodit, jak informuje web Žena.Aktuálně. Potřísněné místo namočte vatovým tamponem namočeným v mléce a v případě potřeby nechte malé množství této tekutiny na skvrně působit asi 15 minut před praním. „S mlékem jsem vyprala i skvrny od trávy na funkčním tričku,“ potvrzuje čtenářka Miroslava N. z Lipé. A pokud potřebujete vybělit skvrny na bílém oblečení, doporučují Chalupáři-Zahrádkáři docela obyčejný peroxid z lékárny.

Kečupová katastrofa

Naneste polévkovou lžíci mléka přímo na skvrnu, jemně rozetřete a před praním nechte v případě potřeby 15 minut působit. Tato metoda dokáže účinně rozpustit jednotlivé složky kečupu a zanechá vaši tkaninu bez poskvrnky. Ovšem i kečup samotný pomáhá – a to zase na skvrny od rzi. Princip jeho použití je praktický stejný jako u mléka. Jen ještě před vložením oblečení do pračky doporučuji rez opláchnout horkou vodou – vypere se tak na sto procent.

Jak hnojit cukety v srpnu, aby rostly až do pozdního podzimu iZdroj fotografie: Pixabay
Pokud potřebujete odstranit opravdu odolné skvrny na textiliích, nemusíte se hned uchylovat k drahých čističům. Mnohdy postačí i mléko

Mastné skvrny a jak na ně

Chcete-li se vypořádat s mastnými skvrnami, namočte zubní kartáček do mléka a postižené místo vydrhněte. Nechte 15 minut působit a poté umyjte. Mléko svými vlastnostmi dokáže mastnotu rozložit, takže se snáze vymyje.

Jaké jsou vaše osvědčené postupy pro čištění různých skvrn?

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články