Červnové krmení okurek: K lepší úrodě pomůže sklenice mléka

Zajistěte si opravdu bohatou úrodu okurek pomocí tohoto jednoduchého triku. Chemická hnojiva nahradíte sklenicí mléka. Po ní okurky porostou jako o závod.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Přestože pěstování okurek není úplně nejjednodušší, může to zvládnout i úplný začátečník, pokud bude dodržovat určitá pravidla. Kromě ideálních životních podmínek jim musíte zajistit také dostatečné množství potřebných živin. Většinu surovin na výrobu přírodních hnojiv přitom máte ve své domácnosti. Nahraďte chemické směsi přírodní variantou a nakopněte růst okurek.

Vhodné umístění okurek

Velmi dobře se těmto rostlinám daří na slunném a teplém místě, jen s menšími výkyvy teplot. Z těchto důvodů je proto většina lidí pěstuje ve sklenících. Při správném umístění vám však porostou i ve venkovním záhonu nebo v květináčích a jiných pěstebních nádobách. Stačí je ochránit před silným větrem a náhlými změnami počasí.

Proč je nutné okurky hnojit

Tyto rostliny zásoby živin a potřebných nacházející se přirozeně v půdě poměrně rychle vyčerpají, proto je na vás, abyste je pravidelně doplňovali. Bez nich vám totiž nic na zahradě neporoste. Používání kupovaných chemických hnojiv byste se však měli vyhnout. Ty mají při dlouhodobém používání negativní vliv na rostliny na vaší zahradě i vaše vlastní zdraví. 

Čerstvě sklizené okurky iZdroj fotografie: Freepik

Příprava záhonu před výsadbou

V nejlepším případě lze půdní podloží na další výsadbu předem připravit. To můžete provést na podzim, jakmile sklidíte poslední úrodu, například vyzrálým kompostem nebo fermentovaným hnojem. Různými způsoby půdní vlastnosti vylepšíte i na jaře. V případě, že jste nic z toho nestihli, budou vaše okurky potřebovat pravidelné hnojení.

Čím hnojit okurky

Mléko vám bude v tomto skvělým pomocníkem, protože obsahuje fosfor, draslík, vápník, selen a vitamíny B. Velmi jednoduše a účinně jím tedy nahradíte chemická hnojiva. Čerstvé mléko stačí naředit s vodou v poměru 1:10 a okurky touto směsí každé 3 až 4 týdny zalít. Extra výživnou zálivku si vyrobíte tím, že 2 litry mléka zahřejete a rozpustíte v něm trochu sušeného droždí a cukru. 4 hodiny nechte odstát, poté přidejte 10 kapek jódu a nařeďte s vodou 1:10.

Výživnou směs si vyrobíte také z 2 litrů mléka a 50 gramů močoviny. Přidejte opět 10 kapek jódu a zalévejte okurky po celou sezónu. Stejné množství jódu lze také jednoduše naředit se 2 litry mléka a přidat 15 ml amoniaku. Během kvetení a plození pomocí rozprašovače naneste připravenou směs přímo na rostliny.

Jak si vypěstovat salátové okurky

Čím hnojíte okurky v červnu vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články