Červnový booster pro okurky: Krásnou úrodu zařídí lžička droždí a cukru

Ne vždy je úroda okurek taková, jakou byste si představovali. Snadno ji však můžete maximalizovat díky domácím prostředkům.

Když rajčata kvetou, pomůže jim k plodnosti obyčejné droždí i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud chcete zabránit žloutnutí listů okurek, musíte vsadit na dobrou startovací výživu. Tu ocení všechny rostliny nejméně do poloviny léta – ale mnohdy i déle. To záleží na jejich aktuálním stavu.

Co způsobuje nedostatek živin u okurek

Nedostatek živin u okurek může být způsoben různými faktory, jako je špatné hnojení, nevhodná půda nebo špatné pH půdy. V některých případech může být nedostatek živin způsoben také chorobami nebo škůdci. Je tedy důležité nic nepodcenit a zaměřit se na tu správnou výživu okurek už od doby, kdy vypustí nad úroveň zeminy první lístky. Právě v této fázi je možné podpořit růst této zeleniny nebo dokonce odstranit její hořkost.

Čím hnojit mladé okurky

Pokud jste se v minulosti potýkali s nedostatkem živin u svých okurek, měli byste vědět, že několik způsobů, jak to řešit. Jedním z těch nejúčinnějších je rozhodně správné hnojení – musíte ho aplikovat včas. Použití přírodních hnojiv může pomoci zlepšit kvalitu půdy a poskytnout rostlinám důležité živiny. Je také důležité sledovat pH půdy. Pokud je pH příliš kyselé, rostliny nemohou využívat některé živiny. V takovém případě je nutné použít korekční hnojivo či přírodní prostředky. Jako první však použijte droždí.

Stačí pár obyčejných listů ke každé okurce a vyživíte ji do zásoby iZdroj fotografie: Depositphotos

Hnojení okurek droždím a cukrem

Vyrobte si hnojivo, které stimuluje růst sazenic. Budete potřebovat:

  • 500 ml odstáté vody (pokojové teploty)
  • 1 zarovnanou lžíci suchého droždí
  • 1 polévkovou lžíci cukru
  • Odstátou vodu pokojové teploty
  • Dřevěný popel

Nalijte vodu do litrové nádoby. Přidejte suché droždí a důkladně promíchejte, aby se rozpustilo. Poté do tohoto roztoku přisypte cukr a ještě jednou promíchejte. Získaný roztok umístěte na teplé místo (např. do skleníku), aniž byste jej vystavovali přímému slunečnímu záření. Nechte 2 hodiny „odpočinout“. Po 2 hodinách, kdy se kvasinky ve vodě zcela rozpustí a začnou kvasit, nalijte koncentrovaný roztok do 5 litrů odstáté vody. Důkladně promíchejte a použijte.

Červnový booster pro okurky ze lžičky droždí a cukru iZdroj fotografie: Pixabay

Jak používat hnojivo z kvasnic

Odeberte 1 litr naředěného roztoku a smíchejte ho s 10 litry odstáté vody. Získáte tak roztok s optimální koncentrací pro hnojení rostlin (vyšší koncentrace může být pro rostliny škodlivá, proto se vždy držte návodu). Než začnete rostliny přihnojovat, zalijte půdu kolem nich čistou odstátou vodou.

Poté ještě nasypte ke každé sazenici jednu zarovnanou polévkovou lžíci dřevěného popela (jde o bohatý zdroj draslíku) a lehce ho promíchejte s okolní půdou. Každou okurku poté zalijte 500 ml hotového roztoku. Tento typ hnojení lze aplikovat jednou za sezónu, když má rostlina vyvinuté 1 až 2 pravé listy (ne dříve). Znovu ho můžete použít až za tři týdny, pokud to bude třeba (stejný interval je možné ještě jednou zopakovat).

Jak hnojíte okurky na záhonku nebo ve skleníku vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články