Už žádné skvrny na pohovce, hravě je odstraní soda s glycerinem

Smíchejte sodu bikarbonu s glycerinem, aby vznikla pasta – pak už ji stačí jen šikovně použít a perfektní čistič je na světě.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Čalouněný nábytek nevyhnutelně přitahuje skvrny a časem se na něm také nevyhnutelně usazuje prach, takže vyžaduje opravdu pravidelné a pečlivé čištění. Nemusíte si však hned pořizovat komerční čističe. Místo toho vsaďte na jednoduchý recept, který změní pravidla hry.

Úvodní kroky čištění

Začněte odstraněním povrchového prachu z nábytku pomocí vysavače. U pevného čalounění použijte specializovaný kartáč a u měkčích materiálů omotejte okolo sací hubice vysavače jemný hadřík. Pak si připravte šikovný domácí čistič. Co si vzít k ruce?

  • 1 litr teplé vody
  • 2 polévkové lžíce jedlé sody
  • 4 polévkové lžíce prostředku na mytí nádobí
  • 5 lžic 9% potravinářského octa
  • 2 polévkové lžíce glycerinu

Smíchejte jedlou sodu s prostředkem na mytí nádobí v nádobě s vodou. Přidejte glycerin a potravinářský ocet a míchejte, dokud se nevytvoří pěnová konzistence. Vzniklou pěnu naneste na povrch nábytku pomocí houby nebo hadříku a do silně znečištěných míst prostředek opravdu pečlivě vetřete.

Pokud se na vašem koberci objevily opravdu nevzhledné skvrny, pak si s nimi jednoduše poraďte jednou provždy díky domácím pomocníkům. iZdroj fotografie: kalaya / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0
Soda s glycerinem mohou být účinnými prostředky na odstranění skvrn z pohovky, stačí je jen použít tím správným způsobem

Vše nechte 30 minut působit a poté vše vyčistěte vlhkou houbou nebo hadříkem (často oplachovaným v čisté vodě). Čistěte, dokud ždímaná voda nepoteče zcela čistá. Chalupáři-Zahrádkáři také poradili, jak vyčistit gauč horkou vodou.

Bělte oblečení a odstraňujte skvrny svépomocí, aniž byste kupovali drahé přípravky

Řešení rozlitých tekutin

Rozlila se vám na čalouněnou pohovku limonáda, káva nebo dokonce červené víno? Web Zprávy.Tiscali radí nepropadat panice. Okamžitě si vezměte papírovou utěrku, kapesník nebo toaletní papír a tekutinu dobře utřete a vysajte. Dbejte však na to, aby byl papír vždy bílý, aby nedošlo k přenosu barvy na látku. Skvrny od piva, džusu nebo čaje vyčistěte vlažnou destilovanou vodou s malým množstvím čisticího prostředku. Na skvrny od kávy a vína se lépe hodí roztok kyseliny citronové.

Čalouněný nábytek nevyhnutelně přitahuje skvrny a časem se na něm také nevyhnutelně usazuje prach iZdroj fotografie: Pixabay
Čalouněný nábytek nevyhnutelně přitahuje skvrny a časem se na něm také nevyhnutelně usazuje prach

Ekologický čistič na skvrny

Web Westwing zase nabízí návod na vytvoření čisticího prostředku na skvrny bez glycerinu (což se hodí, pokud ho jako já doma běžně nemáte). Co si připravit?

  • 1 lžička prostředku na mytí nádobí
  • 1 čajová lžička jedlé sody
  • 1 lžíce bílého octa
  • 1 šálek teplé vody

Všechny ingredience smíchejte a roztok nalijte do lahve s rozprašovačem. Nejprve však vyzkoušejte tento čisticí prostředek na nenápadném místě. A jakmile se přesvědčíte, že neovlivňuje barvu ani strukturu zvolené textilie, pokračujte v čištění. Naneste roztok na skvrny, nechte jej několik minut působit, a poté vyčistěte postižené místo vlhkým hadříkem z mikrovlákna. „Gauč můžete osvěžit esenciálními oleji. Stačí pár kapek rozmíchat v rozprašovači s vodou a nastříkat roztok na polštáře,“ radí naše čtenářka Jitka T. z Hodoňovic.

Jak proti skvrnám na pohovce bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články