Už žádné skvrny na pohovce, jednoduše si s nimi poradí směs alkoholu a aviváže

Aby vaše pohovka vypadala jako nová, vezměte si k ruce dva šikovné domácí pomocníky. Práce s nimi není nijak složitá.

Už žádné skvrny na pohovce, jednoduše si s nimi poradí alkohol a aviváž i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Snaha udržet obývací pokoj bez poskvrnky často vypadá spíše jako onen příslovečný boj s větrnými mlýny. Nejvíce různého obtížně čistitelného znečištění se obvykle ukrývá na pohovce. I s ním si však můžete poradit naprosto perfektně.

Vsaďte na hotelový trik

Hotely, tyto bašty čistoty a pohodlí, již dlouho drží v rukou klíč k udržení neporušeného čalounění, které vypadá opravdu jako nové. Spoléhají na jednoduchý, ale účinný přípravek, který můžete snadno napodobit doma. Tato metoda nejen čistí, ale také proměňuje a oživuje látku vaší pohovky tak, aby vypadala a působila, jako by ji právě přivezli z předváděcího salonu.

  • Voda: Univerzální rozpouštědlo, které slouží jako základ čisticího roztoku.
  • Ocet: Přírodní dezinfekční prostředek, který také rozkládá mastnotu a špínu.
  • Alkohol: Nezanechává zbytky a rozkládá skvrny.
  • Jedlá soda: Mírné abrazivo, které pohlcuje pachy a poradí si s odolnými skvrnami (tu k čištění pohovky doporučuje například i web Westwing).
  • Aviváž: Pro závěrečný dotek svěžesti a měkkosti, který zanechá vaši pohovku krásně vonící a příjemnou.

Jednoduchý způsob pro odstranění skvrn i mastných fleků z pohovky i křesla

Vyrobte si svého zachránce pohovky

Smíchejte 1 šálek vody s ¾ šálku octa a přidejte ¾ šálku alkoholu. Vmíchejte 1 lžíci jedlé sody a 3 lžíce aviváže. Po smíchání nalijte směs do rozprašovače. Poté celý proces začněte důkladným vysátím pohovky, abyste odstranili veškeré volné zbytky a nečistoty. Tím zajistíte, že čisticí směs může proniknout přímo do skvrn, aniž by se nečistoty zatlačily hlouběji do tkaniny.

Poté všechna znečištěná místa lehce postříkejte domácím roztokem. Není třeba látku namáčet, postačí jemná mlha. Vše dočistěte houbičkou na nádobí a přebytečnou vlhkost a zbytky otřete čistým a suchým hadříkem. Jakmile pohovka uschne, všimnete si, že skvrny mizí a zůstane po nich jen opravdu svěží a čistý povrch.

Roztok minerální vody s mýdlem může být skvělým způsobem, jak odstranit skvrny z pohovky – stačí jen vsadit na správnou aplikaci. iZdroj fotografie: Depositphotos
Žádná skvrna na pohovce nebude mít šanci. Stačí, když si k ruce vezmete dva docela obyčejné domácí pomocníky

Další tipy pro specifické skvrny

Ne vždy však tento univerzální postup postačuje. Naopak – pokud vylijete na své centrum obývacího pokoje nějaké tekutiny, měli byste postupovat trochu jinak.

  • Skvrny od tekutin: Web Zprávy.Tiscali radí tento postup – okamžitě vysušte rozlitou tekutinu bílou papírovou utěrkou nebo hadříkem, abyste zabránili proniknutí tekutiny hlouběji do tkaniny.
  • Skvrny od piva, džusu nebo čaje: „Pomůže vám roztok vlažné destilované vody smíchaný s malým množstvím pracího prostředku,“ radí čtenářka Hana T. z Mokronos.

A vyzkoušet můžete i efektivní čištění gauče horkou vodou, jak už také Chalupáři-Zahrádkáři v minulosti radili. A skvěle pomůže i glycerin – to je zase můj osvědčený tip.

Jak proti skvrnám na pohovce bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články