Už žádné špinavé zdi, poradí si s nimi obyčejný ocet

Mastnota na zdi nemusí ihned znamenat novou výmalbu – s tímto problémem vám pomůže docela obyčejný ocet.

Jak odstranit plísně z domácnosti několika jednoduchými způsoby i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Se špinavými stěnami se dříve či později setká každý majitel domu. Na stěnách se časem hromadí prach, pyl rostlin, chlupy domácích zvířat a někdy i mastné skvrny od vaření, a to zejména v kuchyních a otevřených obytných prostorech. Dobrou zprávou je, že s tímto problémem můžete bojovat, aniž byste se museli uchylovat k drahým nebo drsným chemickým prostředkům. Mou tajnou zbraní je docela obyčejný ocet (inspirovala jsem se na webu Hobby instory).

Octový roztok pro čištění stěn

Smíchejte 2 litry vody s 1/4 šálku octa, 1/4 šálku čpavku a špetkou jedlé sody. Ujistěte se, že se všechny složky důkladně rozpustily. Namočte do tohoto roztoku hadřík nebo houbičku a otřete stěny. Přirozená kyselost octa pomůže odstranit mastnotu a špínu a zanechá vaše stěny čisté a svěží, potvrzuje web iReceptář.

Aby byla vaše domácnost vždy krásná a bez znečištění, nezapomeňte při jejím úklidu ani na detaily – například na skvrny na zdi iZdroj fotografie: Pixabay
Aby byla vaše domácnost vždy krásná a bez znečištění, nezapomeňte při jejím úklidu ani na detaily – například na skvrny na zdi

Roztok z kukuřičného škrobu

V případě obzvláště odolných mastných skvrn může být vaším zachráncem kukuřičný škrob. „Má jedinečnou schopnost absorbovat mastnotu. Jednoduše nasypte malé množství kukuřičného škrobu na hadřík nebo houbičku a jemně jím postižené místo vydrhněte. To by mělo pomoci odstranit i ty nejodolnější mastné skvrny,“ napsala nám do redakce čtenářka Irena K. z Bartovic. Mimochodem věděli jste, že škrob ve spojení s octem funguje i na plevel? Tento návod jsme na magazínu Chalupáři-Zahrádkáři také publikovali.

Mýdlová voda také pomůže

Jednoduchý mýdlový roztok vytvoříte rozpuštěním trochy šedého mýdla ve vodě. V mýdlové vodě následně namočte hadřík nebo houbičku a použijte ji k čištění stěn. Když voda v nádobě zhnědne, připravte si novou dávku čisticího roztoku. Na závěr otřete stěny čistým, vodou navlhčeným hadříkem, abyste zbytky mýdla odstranili. A podobný trik můžete použít i na toaletu, podrobný návod jsme na Chalupáři-Zahrádkáři také uveřejnili.

Mastnota na zdi nemusí ihned znamenat novou výmalbu – s tím problémem vám pomůže docela obyčejný ocet iZdroj fotografie: Pixabay
Mastnota na zdi nemusí ihned znamenat novou výmalbu – s tímto problémem vám pomůže docela obyčejný ocet

Pomoci může i guma

Na drobné oděrky, stopy po pastelkách nebo jiné malé tmavé skvrny může být účinným nástrojem obyčejná guma na tužku. Jak ji použít? Jemně s ní všechny nečistoty vygumujte – ty by měly zmizet, aniž by poškodily barvu stěny. A na bílou stěnu skvěle platí docela obyčejná křída – všechny skvrny a fleky s ní totiž jednoduše zamalujete.

Takže i když je pravdou, že špinavé stěny jsou běžným problémem v každé domácnosti, není třeba si při jejich čištění zoufat. Stačí si vzít k ruce obyčejný ocet v kombinaci s několika dalšími domácími potřebami a rázem budete mít v rukou účinný a ekologický způsob, jak udržet svůj domov v perfektním stavu.

Jak bojujete s nejrůznějšími skvrnami na zdi vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články