Už žádné zamlžování oken, na parapet stačí dát jen hrst soli

Tato metoda může být užitečná, zejména v chladnějších obdobích, kdy je venku nižší teplota a vnitřní vlhkost může způsobit kondenzaci na skle.

Už žádné zamlžování oken, na parapet stačí dát jen sůl i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mezi předměty denní potřeby se skrývá jeden nenápadný hrdina, který může zvýšit komfort vašeho domova – sůl. Kromě neodmyslitelného kulinářského využití je totiž v domácnosti opravdu všestranným spojencem, zejména v boji proti nepříjemnému zamlžování oken.

Nadměrná vlhkost vzduchu a jak na ni

Nadměrná vlhkost v obytných prostorách se často projevuje nepříjemným zápachem a nevítaným hostem – plísní. A právě zde nastupuje sůl jako mocný spojenec, který umí pohlcovat vlhkost a snižovat její hladinu v místnosti. „Umístění nádob se solí na každý parapet vám tak může posloužit jako nenápadný, ale účinný způsob boje proti kondenzaci vlhkosti na oknech. A když do ní ještě navíc kápnete esenciální olej, bude vám to doma navíc krásně vonět,“ popisuje její aplikaci naše čtenářka Markéta B. z Hodonína.

Správná cirkulace vzduchu

V domácnostech, které se potýkají s problémy s vlhkostí a hrozícím nebezpečím vzniku plísní, je zajištění správné cirkulace vzduchu prvořadé. Důležitými kroky jsou strategické umístění nábytku dál od stěn (aby se zabránilo růstu plísní), pravidelné větrání a vyhýbání se těžkým závěsům, které by mohly problémy s vlhkostí ještě zhoršit, jak radí web AAzdraví. Jde o to, abyste vytvořili tu správnou úroveň cirkulace vzduchu, která udrží vaše obytné prostory svěží a suché.

Jak očistit dům s pomocí soli podle feng-shui

Do pračky dejte špetku soli: Změkčí prádlo a udrží ho v dobrém stavu

S pomocí soli vyčistíte i troubu

Ale jen rolí pohlcovače vlhkostí univerzální použití soli nekončí – skvěle vám například pomůže i v kuchyni. Všechny skvrny jednoduše posypte hojně solí, jak radí web Bydlo a nechte ji působit. Ať už se jedná o zaschlé těsto, kapky omáčky nebo mastnotu z pečeného masa, sůl je pohltí a usnadní vám tak proces čištění. Většinou stačí všechnu špínu z inkriminovaného povrchu jen setřít. Nic jiného opravdu není třeba.

Hrst soli na parapetu může být použita k absorbování vlhkosti a zabránění kondenzaci, což může pomoci snížit zamlžování oken. iZdroj fotografie: Pixabay
Hrst soli na parapetu může být použita k absorbování vlhkosti a zabránění kondenzaci, což může pomoci snížit zamlžování oken

Sami jsme tuhle metodu vyzkoušeli a opravdu ji můžeme jen a jen doporučit. A mezi další doporučené triky Chalupářů-Zahrádkářů patří i pěstování zelence. A se zažloutlými skvrnami na plastových parapetech si skvěle poradí prací prášek.

Rosení oken v zimě – jak ho řešili naši předkové?

Jaký je váš oblíbený způsob použití soli v domácnosti?

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články