Už žádné žehlení prádla, do bubnu pračky stačí vhodit kostky ledu

Dávat led do pračky nevypadá jako dobrý nápad – ovšem pokud ho aplikujete správně, vyhladí tkaniny a usnadní vám žehlení.

i Zdroj fotografie: Birdies100 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Představte si, že byste se vyhnuli nepříjemnostem s žehlicím prknem a místo toho jednoduše použili kostky ledu a pračku. Tato důmyslná metoda si získala oblibu mezi lidmi, kteří chtějí mít šatník jako ze škatulky zcela bez námahy. Tak to alespoň tvrdí web Vychytávkov. Postup je překvapivě jednoduchý: stačí kostky ledu a čerstvě vyprané a usušené oblečení.

Jak funguje led v pračce

Vložte ho do pračky ještě jednou a zapněte cyklus odstřeďování (anebo použijte přímo sušičku). Jak pračka pracuje, kostky ledu postupně tají a právě zde se odehrává ono kouzlo. Voda z tajícího ledu vytváří v otáčejícím se bubnu páru, která účinně redukuje záhyby a pomačkání prádla. Po skončení sušicího cyklu proto oděvy vypadají, jako by byly profesionálně vyžehlené. Kostky ledu tedy zjednodušeně řečeno v podstatě simulují účinky parní žehličky, i když úspornějším (a zcela bezpracným) způsobem.

Pára pomůže i v koupelně

Kostky ledu však nejsou jediným trikem v rukávu, který vám pomůže zbavit se pomačkaného oblečení bez použití žehličky. Jednou z takových technik je využití koupelny jako provizorního prostoru pro žehlení. Pokud zmačkané oblečení zavěsíte do koupelny a zároveň se osprchujete horkou vodou, pára vznikající v uzavřeném prostoru pomůže odstranit záhyby kombinací gravitace a vlhkosti. Ano, tak jednoduché to je.

Chytrý nápad s hliníkovou folií mění žehlení tak, jak ho znáte: Stačí ji omotat kolem žehlicího prkna

Další alternativou je vytvoření domácího a levného spreje na žehlení oděvů. Tento tip nám do redakce zaslala Jaroslava B. z Liberce. „Smícháním 1,5 šálku vody, 1 lžíce octa a 1 lžičky kondicionéru na vlasy získáte pomocníka, který vás zbaví nutnosti žehlení jednou provždy. Zásadní je důkladné promíchání těchto složek. K zamaskování octové vůně pak lze přidat několik kapek esenciálního oleje. Nalijte roztok do lahvičky s rozprašovačem a aplikujte jej na pomačkané oblečení pro rychlé vyhlazení. Funguje to skvěle.“

Bobkový list není jen skvělým pomocníkem v kuchyni – dokáže také vrátit bělost vašemu oblíbenému oblečení a textiliím iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud se už nechcete trápit a mořit s žehlením právě vypraného prádla, vsaďte na chytrou vychytávku – docela obyčejný led

Pozor na přeplněnou pračku

Obecně také platí, že prádlo se pomačká více, pokud je pračka přeplněná, jak informuje web Eco-power. V ideálním případě by měla být pračka naplněna optimálně, aby se šetřila energie a zajistilo se důkladné vyprání. Chytré pračky mají možnost upravit dobu praní na základě množství vloženého prádla, čímž se tento proces ještě zefektivní.

Mně se osvědčuje dlaň – pokud ji dokážu nad prádlo v bubnu na výšku vložit, pak je uvnitř místa dost a prádlo se nepomačká. Kostky ledu se však mají v domácnosti použít i jinak, podle zkušeností redaktorek Chalupáři-Zahrádkáři pomohou i s růstem pokojových rostlin nebo perfektně vyřeší problémy se zálivkou.

Jaké triky při údržbě prádla používáte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články