Kostky ledu v květináči nakopnou pokojové rostliny k růstu

Zálivka pokojových rostlin nemusí být obtížná. Vyzrajte na ni díky použití docela obyčejných kostek ledu.

i Zdroj fotografie: Lusilier / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Zalévání pokojových rostlin je jednou z nejdůležitějších činností, které je třeba provádět, abyste své zelené svěřence udrželi zdravé a krásné. Ovšem právě tato činnost může být pro mnoho lidí výzvou. Nadměrné zalévání je totiž nebezpečné pro kořeny a může způsobit jejich úhyn – ovšem stejně fatální důsledky má i nedostatek vody. Nicméně existuje jednoduché řešení, které by vám mohlo pomoci – kostky ledu.

Proč používat kostky ledu

Namísto zalévání rostlin pomocí konvičky s vodou, což může způsobit přemokření a hromadění vody v půdě, můžete jednou týdně do květináče položit několik velkých kostek ledu (nebo několik menších – řídit se musíte velikostí zavlažované nádoby). Kostka ledu se pomalu taje, což dává kořenům v půdě dostatek času, aby správně absorbovaly vodu. Nazmar jí tedy přijde jen absolutní minimum.

Tato metoda je skvělá zejména pro těžko dostupné rostliny, jako jsou například ty, pěstované v závěsu nebo na vysokých skříních. Ale hodí se i pro orchideje, jež mají citlivé kořeny a potřebují dobré odvodnění. Kontakt se studenou vodu jim nevadí – musíte se jen vyhnout pokládání ledu přímo na jejich kořeny nebo jiné části. Ukládejte ho proto vždy pouze na substrát.

Kostky ledu mají v květináči během zimy iZdroj fotografie: Depositphotos

Které rostliny ledem nezalévat

Další výhodou této metody je to, že lze přesně kontrolovat množství vody, které se k rostlině dostává. Pokud máte rostlinu, která vyžaduje méně vody, můžete použít méně kostek ledu nebo menší kostky – a naopak. Ovšem některé pokojovky mají opravdu citlivý kořenový systém a závlaha ledem by jim nemusela vyhovovat. Jde například o tyto:

 • azalka (Azalea)
 • starček (Senecio)
 • haworcie (Haworthia)
 • ripsalis (Rhipsalis)
 • jasmín pravý (Jasminum officinale)
 • kolumnea (Columnea gloriosa)
 • toulitka (Anthurium andraenanum)
 • cykas zavinutý alias japonský (Cykas revoluta)
 • šťavel trojhranný/purpurový (Oxalis triangularis)
 • vavřín vznešený (Laurus nobilis L.), alternativně též vavřín ušlechtilý
 • africká fialka (Saintpaulia ionatha)

Na co ještě pamatovat

Pokud máte ve své sbírce rostliny s kořeny, které rostou velmi blízko povrchu půdy, měli byste být při zálivce ledem opatrní. Led se jich rozhodně nikdy nesmí dotknout – položte ho proto třeba ještě na složený ubrousek nebo kapesník.

Jak zalévat pokojové rostliny pomocí kostek ledu iZdroj fotografie: Depositphotos

Led může nakopnout kvetení orchidejí

Při zalévání rostlin pomocí kostek ledu je klíčové pomalé roztávání ledu, které umožňuje, aby voda postupně pronikala do půdy a rostlina ji mohla absorbovat. Tento způsob zalévání je obzvláště vhodný pro druhy, které nemají rády přemokření, jako jsou například orchideje.

Stačí položit pár kostek na povrch půdy a nechat je pomalu roztát. A kolik ledu použít? Pro malou orchidej by vám měla jedna kostka ledu jedenkrát týdně úplně stačit. Zároveň tak rostlinu lehce vyšťouchnete z její komfortní zóny, což ji může ponouknout ke květu. Celý proces však může trvat i několik měsíců, takže se určitě obrňte trpělivostí. Ovšem kostky ledu mají i mnohá další zajímavá využití.

Jak zaléváte své pokojové rostliny vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články