Už žádní drátovci v bramborách: Pomůže vysazení jarní cibulky a luštěnin

Drátovci dokážou zlikvidovat velké množství brambor, pokud proti nim nezakročíte. Vyplatí se vsadit na několik prověřených kroků.

Už žádní drátovci v bramborách, navždy je odežene hořčice i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Brambory jsou oblíbenou základní potravinou v mnoha domácnostech, ale bohužel jsou také náchylné k napadení škůdci, jako je například drátovec. Drátovci alias larvy kovaříků mohou poškodit kořeny a hlízy brambor, což vede ke ztrátě výnosu a zkažení úrody. Naštěstí existují přírodní způsoby, jak se těchto nepříjemných škůdců v bramborách zbavit bez použití škodlivých chemikálií.

Zasaďte na záhon zelenou cibuli

Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak odradit drátovce, je vysadit na zahradě zelenou nebo také jarní cibulku. Tyto rostliny mohou fungovat jako past a odlákat brouky od vašich brambor. Cibuli vysaďte do vzdálenosti dvou až tří metrů od bramborového pole a sledujte, jak přitahuje brouky. Po nějaké době ji můžete vykopat a larvy brouků zlikvidovat.

Luštěniny také skvěle pomohou

Luštěniny, jako jsou fazole, hrách a sója, mohou také pomoci kontrolovat napadení drátovci v zahradě. Tyto rostliny mají kořenový systém, který přitahuje larvy těchto brouků a působí na ně jako past. Fazole nebo hrách pak můžete sklidit po prvním mrazu a zlikvidovat larvy spolu se zbytky rostlin.

Už žádní drátovci v bramborách iZdroj fotografie: Joe Lanman / Creative Commons / CC BY-SA

Použijte fazole k ochraně brambor

Dalším způsobem, jak použít fazole k hubení škůdců, je vysít je vedle brambor. Jednoduše přidejte jedno semínko fazole do jamky při sázení brambor a sledujte, jak brouci okusují rostoucí fazole místo ceněnějších brambor. Fazole na ně působí jako rozptýlení, odvádějí brouky od bramborových hlíz a snižují riziko poškození úrody.

Vysázejte vhodné květiny

Květiny nejsou jen hezkými doplňky do zahrady; mohou také sloužit jako přirozená ochrana proti škůdcům. Proti drátovcům se skvěle hodí například černooká Zuzana, ale skvěle se uplatní i měsíčky a hořčice bílá. Zasaďte tyto květiny po obvodu vašeho bramborového, abyste vytvořili bariéru, které se brouci budou vyhýbat.

Při efektivním způsobu pěstování brambor si vystačíte s málem iZdroj fotografie: Pixabay

Pomoci může i dřevěný popel

Dřevěný popel je přírodní a účinný prostředek k hubení larev drátovců. Lze ho získat z různých druhů dřeva, ovšem pro účely vyhubení drátovce je nejlepší dub, buk nebo bříza. A jak ho použít? Není to nic složitého – prostě jen jednoduše rozptylte popel kolem rostlin a zapracujte ho ke kořenům. Popel působí jako abrazivní materiál, který poškozuje larvy a vysušuje je. Opakujte tento postup pravidelně každých několik týdnů, dokud nebudou larvy drátovců úplně vyhubeny.

Je důležité mít na paměti, že dřevěný popel by neměl být jediným prostředkem k boji proti těmto obávaným škůdcům. Důležité je také dodržovat i další zásady ekologického zahradničení, jako je například používání kompostu, provzdušnění půdy a volba odrůd rostlin, které jsou k napadení drátovci méně náchylné.

Kteří škůdci vám na zahradě působí největší škody?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články