Už žádní slimáci ani šneci, rostliny ochrání písek nebo štěrk

Slimáci jsou velmi odolnými protivníky. Naštěstí nám proti nim dala příroda do ruky opravdu účinnou zbraň.

jak se zbavit slimáků i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Slimáci patří na zahradě mezi nejobávanější škůdce, jak uvádí web DesateroTváříOsobnosti. Ne vždy je však nutné při jejich eliminaci sahat po chemii. Naopak – leckdy vám může pomoci i to, co máte doma.

Hrubý povrch na slimáky platí

Osvědčenou technikou je nasypání hrubého písku nebo štěrku okolo všech rostlin, které chcete před těmito nenechavými škůdci ochránit. Jen tenký proužek této ochrany však nestačí. Naopak – nebojte se udělat opravdu silný pás, přes který se pružná tělíčka těchto nenechavců nenatáhnou.

Pomůže vám mi káva

A stejným způsobem lze podle webu  VašeKovoVýroba využít i dolomitovou moučku nebo kávovou sedlinu. Tu stačí jednoduše rozsypat kolem záhonů. A proč to funguje? Slimáci všeobecně bojují se sypkými, zrnitými povrchy, protože částice ulpívají na jejich lepkavých tělech. Proto se budou bariéře z mleté kávy vyhýbat. Stejný účinek může mít i rozsypání písku nebo jemně rozdrcených vaječných skořápek. Důležité je i to, že kávová sedlina i drcené vaječné skořápky nejen odpuzují škůdce, ale také obohacují půdu a vyživují rostoucí rostliny.

Jak dát slimákům sbohem: Dřevěný popel je pomocníkem číslo jedna

Jak dát slimákům navždy sbohem: Dřevěný popel je pomocníkem číslo jedna

Přínosy kávy pro životní prostředí

Použití kávy jako repelentu proti slimákům má praktické i ekologické výhody. Odpuzováním slimáků je možné všechny plodiny ochránit, aniž byste se museli uchylovat ke škodlivým chemikáliím. Kávová sedlina a vaječné skořápky navíc společně obohacují půdu cennými živinami a podporují zdravější růst rostlin. Tento přirozený přístup snižuje potřebu syntetických pesticidů a hnojiv, což je v souladu s udržitelnými zahradnickými postupy, které upřednostňují zdraví rostlin i ekosystému před rychlou eliminací škůdců.

Jak vyhnat slimáky iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud chcete ochránit své rostliny před nájezdy nenasytných škůdcům, nemusíte investovat do drahé chemie. Jde to i jinak

Pomůže i vhodná zeleň

Věděli jste, že některé rostliny působí jako přírodní odpuzovače slimáků? Jde jak o byliny, tak i o některé druhy zeleniny.

  • Levandule, šalvěj a rozmarýn zahradu nejen provoní, ale také odpuzují slimáky.
  • Cibule a česnek nejsou jen kulinářskými nezbytnostmi; jejich silný zápach odrazuje slimáky a jsou tak vynikajícími společníky všech zranitelnějších rostlin. Podrobněji už o tomto tématu psali Chalupáři-Zahrádkáři v tomto nedávném článku.

Jak chráníte zahradu před slimáky vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články