Šneci a slimáci se už na zahradě neukáží, hravě je odežene obyčejný česnek

Pokud přemýšlíte nad tím, jak se zbavit slimáků, měli byste vědět, že to jde i přírodními způsoby a zcela bez chemie.

Slimáci se na zahradu ani nepřiblíží, pomůže vám mýdlo s česnekem i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Každý zahrádkář zná ten pocit, když poctivě vypiplanou úrodu posvačí tihle malí vetřelci. Namísto krásných a prospívajících záhonků plných zeleniny a květin jsou vidět jen okousané saláty. Díry v mladých lístcích a stopy lesklého hlenu jasně ukazují na pachatele. Tihle měkkýši spasou téměř vše. Vylézají v noci a jejich úkrytem bývají stinná a vlhká místa. Lze se jich však přírodně zbavit, jak jsme v redakci vyzkoušeli.

Ukliďte a použijte skořápky

Na zahradě udržujte krátký trávník a neskladujte pokud možno nikde žádná prkna, stavební materiál nebo větve či listí. Je to totiž přirozený úkryt pro všechna tato malá a slizká zvířátka. Zalévejte zahrádku převážně ráno a na půdu okolo zeleniny a rostlin můžete nasypat piliny, písek s popelem nebo jehličí. Je to pro ně překážka, která jim za tu námahu většinou nestojí, jak informuje web Pasti.

Káva jako hnojivo

A slimákům je konec: Ze zahrady je vyžene obyčejná káva

Vaječné skořápky mají hned několik benefitů, pokud jimi posypete hlínu. Odradí slimáky a pak vyživí půdu díky obsahu vápníku. Až jich nasbíráte dostatečné množství, dejte do sáčku nebo lépe látkového pytlíku a rozdrťte kuchyňským válečkem na těsto nebo kladívkem. K rozdrcení můžete použít i kuchyňský mixér, ale stačí rozmixovat jen krátce, aby v drti byly i větší kousky. Množství se při posypávání půdy nebojte. Větší vrstva bude podle webu Genialne efektivnější.

Slimáci nemají rádi intenzivní vůně

Některé vůně těmto škůdcům zkrátka vadí. Proto do svého záhonku vysaďte také cibuli, česnek, tymián, majoránku a šalvěj. Z česneku si můžete udělat výluh do rozprašovače a postřikovat jim stonky a půdu okolo rostlin. Stejně tak pomůže i řebříček, tymián, bezinky nebo pryšec. Dobře poslouží i kávová sedlina. Pokud ji vysypete okolo rostlin, slimáci se jí vyhnou, nebo po jejím pozření zahynou. Kofein je totiž pro plže toxický, jak už Chalupáři-Zahrádkáři informovali.

Slimáci mají pověst nenasytných škůdců, kteří dokážou za krátkou dobu zničit celkem cokoli – likvidovat s pomocí chemie je však nemusíte iZdroj fotografie: Pixabay
Slimáci mají pověst nenasytných škůdců, kteří dokážou za krátkou dobu zničit celkem cokoli – likvidovat s pomocí chemie je však nemusíte

Pro odpuzení slimáků použijte měď

Když slimák začne vypouštět svůj sliz na měď, vzniká chemická reakce a dostane něco jako elektrický šok. Najděte proto v dílně měděný drátek, pásku nebo měděné mince a upevněte je na květináče a okolo záhonků. Nalepené mince mohou být i hezkým doplňkem a ozdobou květináčů. Škůdci se pak záhonům raději vyhnou a nezbude jim nic jiného, než se v tichosti odplazit na sousedovu zahradu.

Jak proti těmto škůdcům bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články