Už žádný mech na trávníku, pomocnou ruku podá ocet

Mech v trávníku nemusí být katastrofou. Naopak – stačí sáhnout po osvědčeném octu a máte na dlouhou dobu vyřešeno.

Už žádný mech na trávníku, pomocnou ruku vám podá ocet i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mech na trávníku je často indikátorem skrytých problémů, které je třeba řešit. Na rozdíl od mechu, který můžete obdivovat na lesní půdě, může být ten rostoucí na zahradě problematický, protože okrádá trávník o důležité živiny a snižuje jeho estetický vzhled. Naštěstí existují ekologická řešení, jako je ocet, která vám pomohou mech účinně zvládnout a odstranit. Jedním z nich je podle webu Potápníček i použití octa.

Pochopení příčin růstu mechu na trávníku

Před řešením problému je nezbytné pochopit, proč se mech ve vašem trávníku objevuje. Daří se mu totiž v podmínkách, které jsou pro trávu obvykle nepříznivé:

  • Těžká, zhutnělá půda
  • Vysoká vlhkost
  • Kyselé půdní podmínky (pH nižší než 5,5)
  • Stinné a málo osvětlené plochy
lišejník, větve, napadený strom, ovocný strom

Konec lišejníku na stromech: Ne nadarmo používají zahradníci k jeho zničení jedlou sodu

Ocet: Přírodní řešení pro mech

Pokud řešíte problém s mechem, dost možná zjistíte, že poměrně praktickým a přitom ekologickým nástrojem je docela obyčejný ocet. Jak ho použít? Web iReceptář řadí tento postup. Smíchejte jeden díl octa se dvěma díly vody. Toto ředění je dostatečně silné, aby působilo na mech, aniž by nadměrně poškodilo půdu nebo okolní rostliny. Poté roztok octa nastříkejte přímo na mechem pokrytá místa trávníku. Myslete ovšem na to, že mech je organismus velmi odolný, takže bude určitě zapotřebí více aplikací. Já ho stříkám každý týden, dokud neuhyne.

Pomoci může správná údržba

Velké množství lidí se snaží naráz posekat celou zahradu v domnění, že je to tak pro trávu to nejlepší. Trávník však nemusí být na všech místech stejně vysoký – a může v něm bujet právě mech. Právě proto je mnohem lepší sekat trávník v různých intervalech nebo používat různou výšku nožů, aby byla tráva jinak vysoká. Tato metoda může být prospěšná, protože díky ní roste tráva hustěji a zdravěji, a navíc je odolnější vůči škůdcům a různým chorobám.

Aby vás už nikdy neotravoval nevzhledný mech ve vašem trávníku, vezměte si k ruce ocet. Dokáže ho spolehlivě vyhnat. iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby vás už nikdy neotravoval nevzhledný mech ve vašem trávníku, vezměte si k ruce ocet. Dokáže ho spolehlivě vyhnat

Další výhodou je lepší zadržování vlhkosti, odolávání erozi a snazší příjem potřebných živin z hnojících směsí. Také dochází k lepší výměně vzduchu, což přímo působí na celkový stav a zdraví travnaté plochy. Obecně je možné trávník sekat na výšku 3 – 4 cm. Ve stínu lze ponechat vyšší výšku, a to 5 – 6 cm a na přímém slunci naopak zkrátit na 2 – 3 cm. Více už o tomto tématu psali Chalupáři-Zahrádkáři v dřívějším článku.

Návod na správné hnojení trávníku

Jak bojujete s mechem v trávníku vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články