Už žádný ucpaný odtok, hravě ho vyčistí prací prášek s octem

Pokud se potýkáte s ucpaným odpadem, nemusíte vždy sahat po těžké chemii. Naopak – mnohdy vám může pomoci i směs domácích surovin

Jak na ucpaný odtok: Občas pomůže zasunutí docela obyčejného háčku i Zdroj fotografie: Geoprofi Lars / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0
                   

Pokud si nevíte rady s ucpaným dopadem, zkuste jako první sáhnout po prostředcích, které najdete doma, jak radí web  MagazínDoma. Mohou totiž být účinnější, než ty z obchodu. Stačí je jen správně nakombinovat a budete příjemně překvapeni.

Jak vyčistit odpad pracím práškem

Vyčistěte odtok od viditelných nečistot. Pokud je to možné, odstraňte i jeho kryt a ručně odstraňte nahromaděné vlasy a mýdlové usazeniny. V misce smíchejte asi 100 ml tekutého pracího prostředku se lžící soli a 100 ml bílého octa. Sůl působí jako abrazivo, které vydrhne vnitřek potrubí, zatímco ocet zajistí hloubkové čištění.

Nasypte 2 polévkové lžíce jedlé sody přímo do odtoku tu doporučuje i web iReceptář). Následně použijte směs pracího prášku a octa. Pořadí je rozhodující, protože umožňuje, aby byla jedlá soda v potrubí připravena reagovat, jakmile se jí dotkne tekutina. Nechte tento roztok působit několik hodin, ideálně přes noc. Odtok zakryjte, aby se roztok nezředil vodou nebo jinými látkami.

Jak na ucpaný odtok: Stačí do něj nasypat obyčejnou sodu

Horká voda pomůže

Ráno převařte velký hrnec vody. Jakmile je připraven, odtok s její pomocí propláchněte. Teplo pomáhá rozpustit zbytky mastnoty nebo oleje a doplňuje chemické působení tohoto domácího čisticího prostředku. A samotná soda si hravě poradí i se zápachem v pračce, jak Chalupáři-Zahrádkáři informovali již dříve.

Sůl a horká voda

Ne vždy je ovšem třeba tuto komplikovanou směs míchat. Někdy je klíčem k úspěchu jednoduchost, jak jsem se sama přesvědčila. Stejně dobře vám tedy může pomoci nasypání soli do odtoku a následné zalití vroucí vodou. To samo o sobě často dokáže rozpustit usazeniny mastnoty stejně dobře. A teprve pokud to nepomůže, sáhněte po pracím prášku.

Pokud se na své toaletě potýkáte s nevzhlednými skvrnami, vezměte si k ruce šikovného domácího pomocníka. Jde o ocet. iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby vás ucpaný odtok už nikdy nezaskočil, mějte vždy po ruce připravenou ověřenou směs pro jeho vyčištění z domácích surovin

Pravidelné čištění je základ

Velmi důležitá je také prevence. Proto používejte směs pracího prášku a octa každý měsíc, abyste zabránili usazování jakýchkoliv větších nánosů, které by se poté odstraňovaly jen obtížně. Tím nejenže udržíte potrubí čisté, ale také zmírníte nepříjemný zápach.

Jak na čištění odpadu svépomocí

Jak s ucpaným odtokem bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články