Už žádný ucpaný odtok, kombinace sody s octem pomůže raz dva

Soda a ocet jsou běžně používané přírodní prostředky pro odstranění ucpaného odtoku – poradí si s ním totiž opravdu skvěle.

Už žádný ucpaný odtok, kombinace sody s octem vám pomůže raz dva i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud váš odtok neodtéká tak, jak má, nemusíte hned volat instalatéra. Místo toho si vezměte k ruce dva domácí pomocníky, které máte docela jistě po ruce – sůl a ocet. Dohromady totiž utvoří opravdu účinný čistič, který si poradí i s tou nejodolnější mastnotou a usazeninami

Saponát, ocet a sůl

Alchymistický proces zahájíte nalitím 100 ml saponátu do větší misky – ten se postará o mastnotu. Dále přidejte1 polévkovou lžíci soli (její abrazivní povaha nejen rozpouští mastnotu, ale působí také jako přírodní antiseptikum, vyhání bakterie a odstraňuje zápach) a 100 ml octa (ten je známý díky svým antimikrobiálním schopnostem, pomáhá rozkládat nečistoty a mastnotu a zajišťuje důkladné čištění odtoku). A pokud by se ukázalo, že je roztok příliš hustý, přidejte do něj ještě obyčejnou vodu (max 100 ml).

Přímo do odtoku nasypte pak nasypte 1 lžíci jedlé sody a roztok nalijte na ni. Vše nechte působit přes noc. Zatímco vaše domácnost spí, dynamické duo soli a octa rozebírá ucpávky a vyhání číhající pachy. Ráno propláchněte dřez horkou vodou a máte hotovo. Rozlučte se tedy s neohrabanými zvony a místo toho přivítejte syčivý duet soli a octa. Jejich harmonické objetí prošťouchne odtoky, zažene pachy a kuchyňský dřez celkově skvěle vyčistí.

Jak zalévat pokojové rostliny pomocí kostek ledu

Domácí čistič dřezu: Hoďte do něj jednu citronovou kostku a odtok se už neucpe

Sůl a soda jako prevence

Pro ty, kteří se potýkají zatím „jen“ s pomalým odtokem a nikoli s úplným ucpáním, je vhodnější jemnější přístup. Nám se osvědčily dvě lžíce soli a jedna lžíce jedlé sody nasypané do odtoku. Tuto směs nechte hodinu nerušeně působit a pak vše jen propláchněte vodou. Stejný postup doporučuje i web MagazínDoma. A obyčejná jedlá soda si hravě poradí i se zápachem a plísní v pračce, jak Chalupáři-Zahrádkáři informovali již dříve.

Aby vás už nikdy neobtěžoval zápach z odpadu, vezměte si k ruce šikovný domácí prostředek. Najdete ho ve své poličce s kořením. iZdroj fotografie: Depositphotos
Soda může pomoci rozpouštět tuk a jiné nečistoty, zatímco ocet může reagovat s minerálními usazeninami a pomoci tak uvolnit ucpaný odtok

Web iReceptář pak jako skvělou prevenci doporučuje použití ruční sací pumpy nebo ještě lépe tlakového čističe trubek. Obojí působí podobně jako klasický zvon. Stačí jen ten správný konec nasadit na výpust a nechat podtlak, aby vše potřebné udělal za vás.

Jaké jsou vaše osvědčené triky pro čištění dřezu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články