Už žádný ucpaný odtok: Pomůže lidová taktika ve formě sody s octem

Nedovolte ucpanému odtoku, aby vám zkazil den i náladu. Místo toho ho pročistěte prověřenou kombinací domácích ingrediencí.

Už žádný ucpaný odtok, kombinace sody s octem vám pomůže raz dva i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Představte si to: Vychutnáváte si relaxační sprchu, teplá voda vám stéká po zádech, ale náhle si všimnete něčeho znepokojivého. Voda neodtéká, jak by měla, ale začíná se vám hromadit kolem nohou. Ucpaný odtok je vždy nepříjemný, ale naštěstí si s ním můžete snadno poradit.

Jak pomůže soda a ocet

Když se jedlá soda (hydrogenuhličitan sodný) setká s octem (kyselina octová), dojde k chemické reakci, při níž vzniká plynný oxid uhličitý, jak potvrzuje web VeseléBydlení. Toto šumění může velmi účinně uvolnit částice špíny a nečistoty, což usnadňuje jejich spláchnutí. K tomu, abyste se pustili do tohoto domácího způsobu odblokování odpadu, není potřeba nic víc než šálek jedlé sody, šálek octa a vroucí voda.

Začněte jedlou sodou a nasypte jeden šálek přímo do odtoku. Po jedlé sodě přidejte šálek octa. Směs začne šumět a bublat, což je znamení, že reakce působí. Nechte směs pracovat alespoň hodinu, v případě silných ucpání i přes noc. Nakonec propláchněte odtok vroucí vodou. Teplo pomůže rozpustit všechny zbývající zbytky a zajistí volnou cestu pro průtok vody. Na tento postup nedá dopustit ani web Cesta k Bydlení.

Jak zalévat pokojové rostliny pomocí kostek ledu

Domácí čistič dřezu: Hoďte do něj jednu citronovou kostku a odtok se už neucpe

Když je spíž prázdná

Co se ale stane, když sáhnete po jedlé sodě a zjistíte, že krabice je prázdná? Nezoufejte, protože ve vaší domácnosti se skrývá další překvapivé řešení: Aspirin. Rozdrcením dvou tablet Aspirinu a jejich smícháním s octem můžete vytvořit účinnou alternativu pro řešení ucpaného odtoku. Postupujte stejným způsobem a možná zjistíte, že výsledky jsou stejně uspokojivé (jen je chtě nechtě ve hře léčivo, takže ho nepoužívejte příliš často – jak mi řekli v naší čističce, léky se z odpadních vod dostávají jen těžko).

Potíže s ucpaným odpadem potrápí čas od času každou domácnost – není však hned třeba sahat po chemii, pomohou i domácí prostředky. iZdroj fotografie: Geoprofi Lars / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0
Potíže s ucpaným odpadem potrápí čas od času každou domácnost – není však hned třeba sahat po chemii, pomohou i domácí prostředky

Prevence: Nejlepší lék

Časté ucpávání může být známkou zanedbané údržby. Vlasy, zbytky mýdla a další materiály se mohou časem hromadit, což vede k opakovanému ucpávání. Zvažte proto investici do odtokového sítka, které zachytí vlasy a další nečistoty. A vyzkoušejte také pravidelné preventivní čištění odtoku pomocí jedlé sody a octa, o kterém Chalupáři-Zahrádkáři psali nedávno.

Jak proti ucpanému odtoku bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články