Už žádný zápach ze dřezu, stačí do odpadu nasypat lžíci skořice

Skořice se nehodí jen jako přísada do sladkých jídel nebo asijské kuchyně. Skvěle vám pomůže i při péči o váš dřez.

Ucpaný dřez je minulostí, hravě si s ním poradí sůl a saponát i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Srdce domova bije nejsilněji v kuchyni, která je místem tepla, smíchu a společných příběhů. Pod vůní pečeného chleba a vařící se omáčky se však může skrývat nevítaný host: neodbytný, nepříjemný zápach vycházející z dřezu. Jak se ho však zbavit? Pomoci vám může třeba docela obyčejná skořice.

Skořice od zápachu pomůže

Stačí čtyři lžičky tohoto kouzelného koření a konvice horké vody – skořici nalijte do otoku a přelijte ji horkou vodou. Uvolní se z ní opravdu krásné aroma, které kuchyni provoní a vydrží opravdu dlouho. Žádného zápachu se tak nebudete muset obávat. Esenciální oleje přítomné v tomto koření jsou totiž známé svými antimikrobiálními vlastnostmi, které dokáží bojovat s bakteriemi zodpovědnými za nepříjemný zápach. Nejde tak jen o obyčejný „deodorant.“

Zkuste sodu a ocet

Také roztok jedlé sody a octa dokáže zázraky. Stačí do odpadu nasypat šálek sody, zalít stejným množstvím octa a chvíli počkat. Po propláchnutí horkou vodou bude dřez jako nový. A svou pomoc vám nabídne rovněž citronová šťáva ohřátá v mikrovlnné troubě a poté smíchaná s jedlou sodou, jak doporučuje magazín iReceptář. A pokud nemáte doma jedlo sodu, použijte klidně i prášek do pečiva – působí stejně dobře.

Kávová sedlina a olej nemají ve dřezu co dělat, ucpe se a čištění bude náročné

Kávová sedlina a olej nemají ve dřezu co dělat, ucpe se a čištění pak bude velmi náročné

Šumivá náprava v podobě koly

Někteří přísahají i na čisticí schopnosti Coca-Coly – doporučuje ji i web ČtiDoma. Litr tohoto syceného nápoje si poradí s každým odtokem, který díky svému kyselému složení zanechá čisté a bez zápachu.

Použití skořice proti plísním iZdroj fotografie: Freepik
Pokud váš dřez stále nepříjemně zapáchá, nemusíte vždy sahat po chemii. Naopak, skvěle vám pomůže jedno oblíbené koření

Někdy to jde jen mechanicky

Když jsou vaše úporné ucpávky tok odolné, že na ně kouzlo koření a roztoků nijak nepůsobí, přichází na řadu mechanická metoda – použití pístu. Střídání čisticích (skořice, ocet, soda) a mechanických metod ovšem bývá nejúčinnější, jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali. A pokud opravdu nic nepomůže, neváhejte si na pomoc zavolat instalatéra. Můžete tak předejít ještě větším škodám. Za těch pár korun za jeho práci to určitě stojí.

Jak vyčistit odtok citronovou šťávou

Jak s ucpaným odpadem bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články