Jahod bude příští rok habaděj, v listopadu aplikujte na jahodník ptačí trus

Abyste si i v příštím roce mohli vychutnat opravdu bohatou úrodu jahod, měli byste jim na podzim dopřát nadstandardní péči. Dopřejte jim ještě před mrazíky pořádnou výživu.

Srpnové krmení pro jahody a příští dobrou úrodu. i Zdroj fotografie: Piqsels
                   

Jahody nesmí chybět snad na žádné zahrádce. Oblíbené jsou nejen pro svou sladkou chuť a líbeznou vůni, ale i velké množství vitamínů a přehršel způsobů, jak je co nejlépe využít. Pokud toužíte po velké úrodě plné šťavnatých plodů i v příštím roce, měli byste je podle webu Zahradkářem připravit na zimu co nejlépe. K tomu vám pomůže i hnojivo z ptačího trusu, které sami velmi hojně využíváme na zahradě v průběhu celého roku.

Čím hnojit jahody na podzim

Nahraďte speciální drahá chemická hnojiva přírodními alternativami, jejichž používání je mnohem šetrnější, bezpečnější a levnější. Možností máte hned několik. Než se však do samotného hnojení pustíte, měli byste napřed zkontrolovat stav jednotlivých rostlin, jak jsme doporučovali už v dřívějším článku na Chalupáři-Zahrádkáři. Hledejte především stopy nemocí, chorob, plísní nebo napadení škůdci, což by vám mohlo v budoucnu přidělat spoustu práce.

Hnojení ptačím trusem

Tímto způsobem dodáte jahodám nejen spoustu potřebných živin, ale navíc podle webu TheMeatEater zredukujete zárodky nemocí a dalších chorob, i škůdců ukrytých v půdě. Stačí naředit ptačí trus s vodou v poměru 1:15 – 20. Směs důkladně promíchejte a nechte 2 dny odstát. Jakmile máte hotovo, nalijte ji mezi jednotlivé keře. Vyhněte se však přímému kontaktu s listy rostlin a neaplikujte hnojivo příliš blízko ke kořenům.

čím hnojit jahody iZdroj fotografie: Piqsels
Bohatou úrodu jahod v příštím roce zajistí hnojivo z ptačího trusu

Další způsoby podzimního hnojení jahod

Skvěle vám k podzimní výživě jahod poslouží také fermentovaný hnůj, jak jsme doporučovali už dříve na stránkách Chalupáři-Zahrádkáři. Abyste jednotlivé rostliny dostatečně nasytili, stačí jeho vrstvu rovnoměrně rozprostřít mezi jahodníky a nechat působit. S každou zálivkou se budou živiny postupně uvolňovat i do spodních vrstev půdy a kořeny si tak vždy vytáhnout jen potřebné množství.

Jak připravit jahody po sklizni na příští rok. Je potřeba šikovně prostříhat a obhospodařit záhon

Využít však můžete také nálev z kopřiv nebo dřevěný popel. Těmito způsoby se navíc efektivně zbavíte organických zbytků z domácnosti i zahrady, jak potvrzuje i náš čtenář Josef T. ze Skalice: „Jedná se o jeden z nejefektivnějších a nejlevnějších způsobů, jak jahodám dodat potřebné množství fosforu a draslíku. Jednoduše záhony posypu vrstvou popela a zapracuju pod povrch. V dalším roce si pak užíváme bohatou sklizeň.“

Čím hnojíte jahody před zimou vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články