V září zasaďte na zahradě zmarliku, potěší vás nádhernými květy

Září je ideální čas pro zasazení jedné velmi zajímavé dřeviny. Pokud vysadíte zmarliku teď, potěší vás na jaře opravdovou kvetoucí nádherou.

V září zasaďte na zahradě zmarliku, umí kvést opravdu nádherně i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

S přibývajícími dny a klesajícími teplotami mají zahrádkáři ideální příležitost vnést do svých venkovních prostor nádech pozdní krásy. Jednou z rostlin, které mohou v tomto období dodat zahradě příval barev a půvabu, je i zmarlika. Pokud ji vysadíte teď, potěší vás na jaře svými krásnými květy.

Krása zmarliky se vším všudy

Zmarliky jsou známé svými pozoruhodnými květy, které vyrůstají doslova na celé rostlině – zdobit tedy mohou i kmen. Tyto krásné a živé ozdoby se začínají objevovat brzy na jaře, ještě než rostlina stihne plně rozvinout listy. Nelze popřít, že zmarliky mají téměř magický vzhled a každé zahradě dodají nádech rozmarnosti a jedinečnosti.

V letních měsících nabývají listy zmarlik žlutých a oranžových odstínů, které vytvářejí krásný kontrast s okolní zahradou. Díky této vlastnosti se stanou po celý rok výrazným doplňkem každé zahrady. Nejčastěji se u nás pěstují tyto tři druhy:

  • Zmarlika Jidášova (Cercis siliquastrum)
  • Zmarlika čínská (Cercis chinensis)
  • Zmarlika kanadská (Cercis canadensis)
Pokud hledáte zajímavou rostlinu, kterou byste ozvláštnili svou okrasnou zahradu, pak vsaďte na zmarliku iZdroj fotografie: Pixabay
Pokud hledáte zajímavou rostlinu, kterou byste ozvláštnili svou okrasnou zahradu, pak vsaďte na zmarliku

Ideální doba pro výsadbu zmarliky

Zmarliky je vždy nejlepší vysazovat v září. Nejlépe se jim daří na slunných místech, která jsou chráněna před silnými větry. Zajistěte, aby vámi vybrané místo poskytovalo dostatek slunečního světla, aby se těmto kráskám dařilo. Kromě toho také preferují půdu bohatou na živiny, která podporuje jejich rychlý růst a kvetení. Pokud takové místo k dispozici nemáte, budete ji muset během sezóny pravidelně hnojit.

Výběr správného věku

Při výsadbě zmarlik se doporučuje zvolit alespoň čtyřleté sazenice. Tyto vyzrálejší rostliny mají tendenci se na zahradě snáze uchytit, což snižuje riziko šoku z přesazení.

Zmarlika dokáže kvést mnoha barvami a vypadá opravdu úchvatně iZdroj fotografie: Pixabay
Zmarlika dokáže kvést mnoha barvami a vypadá opravdu úchvatně

Snášenlivost chladu aneb mrazy

Jednou z pozoruhodných vlastností měsíčků je jejich schopnost odolávat nižším teplotám. Snadno přečkají zimu a i v chladnějších měsících dodají vaší zahradě jedinečný dekorativní nádech. Chcete-li zvýšit jejich odolnost vůči zimě, zvažte přidání silné vrstvy mulče nebo kompostu, abyste půdu kolem rostlin izolovali.

Tyto nádherné rostliny s celoroční přitažlivostí zkrátka a dobře nejen potěší vaše smysly, ale také vnesou do vašeho venkovního prostoru nádech elegance a okouzlení. Ať už jste zkušený zahradník, nebo teprve začínáte, zmarliky se stanou pro vaši okrasnou zahradu opravdu vynikající volbou. A dalším skvělým tipem jsou také hortenzie.

Jaké jsou vaše oblíbené okrasné dřeviny?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články