Hortenzie nekvetou, protože se o ně nestaráte správně: Chce to dobrou půdu a hlavně pravidelnou zálivku

Dopřejte hortenziím tu nejlepší péči a ony vás odmění záplavou nádherných a barevných květů. Důležitými faktory jsou výživné prostředí a dostatečná zálivka.

co dělat, aby hortenzie kvetly i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Hortenzie patří mezi nejoblíbenější okrasné rostliny, protože jsou dokonalou ozdobou jakékoliv zahrady i parku. Aby však byly plné zářivých květů, nesmíte péči o ně zanedbávat. Těmto častým chybám byste se měli rozhodně vyhnout. Dožeňte, co jste zanedbali, a vyživte své květiny tak, jak potřebují. Díky tomu vám opět brzy vykvetou do krásy.

Důvody, proč hortenzie nekvetou

Pokud chcete zvrátit strádání svých okrasných keřů, musíte nejprve odhalit příčinu tohoto problému. Jedině tak najdete nejrychlejší a nejefektivnější řešení, které vaše rostliny rychle zachrání. Nejčastějšími chybami jsou špatně zvolené podloží nebo nevhodné půdní vlastnosti. Naštěstí existují tři jednoduché způsoby, jak tento stav snadno a rychle napravit.

Změňte půdní vlastnosti

Pokud vám hortenzie nekvetou, nejspíš za to může skutečnost, že jste je vysadili do nevhodné půdy. Pomocí jednoduchého testu zjistěte, jakých hodnot dosahuje pH. Substrát by měl být velmi bohatý na živiny a mírně kyselý. Ideální je před jejich výsadbou obohatit místo pomocí humusu nebo vyzrálého kompostu, které učiní půdu úrodnější a propustnější.

Hortenzie kvetoucí na zahradě iZdroj fotografie: Unsplash

Zaměřte se na správné hnojení

Za nedostatkem květů často stojí také používání nevhodných hnojících směsí. Velmi oblíbená jsou v poslední době dusíkatá hnojiva, která však způsobují rozvoj zelené hmoty namísto květů. Abyste hortenzie přiměli vykvést, vyměňte stávající přípravky za hnojiva bohatá na fosfor a draslík, které podporují vývoj květů. Nezapomínejte, že v každé fázi růstu a vývoje se požadavky rostlin na množství a poměr živin liší.

Začněte hortenzie zalévat

Nedostatečné množství vody způsobuje stagnaci růstu nebo i chřadnutí rostlin. Pokud rostlina trpí nedostatkem, nemá energii ani živiny, jež by mohly nastartovat procesy kvetení. Zvlášť v horkých letních dnech je důležité, abyste se zaměřili na dostatečné zavlažování. Naopak v případě dlouhotrvajících a vydatných dešťů počkejte, až půda zase dostatečně vyschne, abyste nezpůsobili uhnívání kořenů.

Kvetení ovlivňuje i nízká teplota

Pokud vám v předešlém roce keř promrzl, nejspíš se záplavy květů už nedočkáte. Hortenzie velmi špatně snáší mrazy a nízké teploty, proto je velmi důležité je před zimou dostatečně na chladné dny připravit a zabezpečit. Nejprve však zkuste zkontrolovat kvalitu půdy a doplnit květinám potřebné živiny, než je nadobro odepíšete.

Jak na řez hortenzií

Jaká pravidla při pěstování hortenzií dodržujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články