Také váš vanový odtok nepříjemně páchne? Víme proč a také prozradíme, jak s tím zatočit

                   

Pokud se o odtok vody dobře staráme, pak nikdy nepáchne. Bohužel se v koupelně až příliš často stává pravý opak. Na co si tedy dát pozor a jak se postarat o to, aby se tyto nepříjemné problémy staly minulostí? Ze všeho nejdřív je třeba zjistit, jak a proč váš odtok páchne, a teprve poté přijmout dostupná řešení.

Čištění odtoku se zabudovaným víkem

Není bez zajímavosti, že častěji páchnou odtoky, které proti úniku vody zajišťuje vestavěný špunt. Tedy nikoli ten vkládací, jak bývalo ještě donedávna zvykem. A právě tady může být onen kámen úrazu. Přičichněte si k odtoku a analyzujte, jak páchne. Cítíte plíseň? Pak je problém jednoznačně ve špuntu. Můžete ho zkusit vyšroubovat a pořádně vyčistit.

iZdroj fotografie: Pexels

Vezměte si starý zubní kartáček a trochu čisticího prostředku a pořádně zaberte. Poté ještě odtok propláchněte a znovu ho „očichejte“. Jestliže je vše v pořádku, stačí tento krok občas zopakovat. Pokud však ne, budete muset vestavěný špunt jednoznačně vyměnit. Nic jiného se bohužel s tímto problémem dělat nedá.

Když páchne tuk a vlasy

Někdy je však problém docela jinde. Pokud někdo ve vaší domácnosti vlastní dlouhé vlasy, pak je téměř jisté, že se dostanou i do odtoku. Tomu můžete předejít jednoduše tím, že na odtok položíte sítko. Tito pomocníci jsou k dostání za pár desetikorun a mohou vám s tímto problémem opravdu výrazně pomoci. Jestliže se vám sítko pořídit nechce, pak budete muset vlasy každý týden odstraňovat.

iZdroj fotografie: Unsplash

Jako akutní první pomoc na slepence vlasů, tuku a mýdla vám pomůže bělidlo. Nalijte ho do odtoku a nechte půl hodiny působit. Poté jednoduše přilijte horkou vodu a podle potřeby propláchněte. Jakmile odtok uvolníte a zbavíte ho zápachu, bude stačit tento krok preventivně opakovat jednou za měsíc.

Proti mýdlu pomůže horká voda

Někdy však může problémy způsobovat jenom samotné mýdlo. I ono se totiž dokáže usadit na stěnách odtoku. Tady na sebe váže organické nečistoty a ty samozřejmě nepříjemně páchnou. Pokud však odtok každý víkend prolijete litrem horké vody, pak se tohoto problému velmi rychle zbavíte.

A jak čistíte zapáchající odtok vy?

Potřebujete pro čištění odpadu silnější kalibr? Inspirujte se těmito tipy
Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články