Rekordně velké cukety zařídí močovina a dusičnan amonný

Vychutnejte si opravdu bohatou úrodu plnou velkých a šťavnatých plodů. Pomůže vám tato zálivka z močoviny a dusičnanu amonného. Po ní cukety porostou jako divé.

velká úroda cuket i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Přestože pěstování cuket není nic náročného, dokáží tyto plodiny potrápit i zkušené zahradníky. Velkou sklizeň si ale zaručeně zajistíte poctivou a pravidelnou péči a výživou vhodnými hnojivy, které nejen stimulují růst rostlin, ale také podpoří jejich imunitu a zlepší celkové zdraví. Cukety tak budou mnohem vitálnější a odolnější vůči různým stresovým faktorům.

Jak pěstovat cukety

Tyto plodiny vyžadují ke správnému vývoji především dostatek světla a tepla. Mnoho zahradníků je proto pěstuje podobně jako okurky ve skleníku. Přesto se nevyplatí tyto rostliny pěstovat příliš blízko sebe, protože trpí na stejné nemoci, choroby i škůdce. Před těmito nástrahami je také budete muset ochránit, abyste o svou budoucí úrodu nepřišli.

Na co si dát při pěstování cuket pozor

Důležité je také podloží, ve kterém rostliny porostou. Půda v záhonu by měla být velmi úrodná a dobře propustná, aby mohlo docházet k výměně vzduchu u kořenů a přebytečná voda pravidelně odtékala. Jedině tak zabráníte uhnívání kořenů, vzniku nemocí, chorob i plísní. Pokud se je rozhodnete pěstovat v nádobách, nezapomeňte na jejich dně vytvořit drenážní otvory.

Proč je důležité rostliny hnojit

Během svého života potřebují veškeré rostliny základní stavební prvky, bez kterých se nemohou vyvíjet. Mezi ně patří především draslík, dusík a fosfor, které zodpovídají za rozvoj kořenového systému, zelených částí rostlin, květů i plodů. Díky hnojení vaše cukety dobře porostou a budou produkovat mnohem větší a chutnější plody plné vitamínů.

Jak urychlit nasazování květů a plodů na cuketě během sezóny iZdroj fotografie: Depositphotos

Čím hnojit cukety

Nemusíte nutně utrácet za drahé hnojící směsi plné nebezpečných chemických a toxických látek. Namísto toho využijte ekonomičtější a ekologičtější řešení a vyrobte si vlastní přírodní alternativu. Jejich příprava vás vyjde jen na pár korun, a kromě ušetřených peněz ušetříte i životní prostředí. Jejich používání je z dlouhodobého hlediska také mnohem šetrnější a bezpečnější i k vašemu zdraví.

Jak si vyrobit domácí hnojivo

Nejprve byste cukety měli přihnojit dusičnanem amonným, tím posílíte rozvoj stonků a listů. Pro extra dávku živin smíchejte půl polévkové lžíce dusičnanu amonného a půl polévkové lžíce močoviny s 10 litry vody. Jakmile máte hotovo, nalejte hnojivo přímo ke kořenům rostlin. Velmi rády si také pochutnají na zálivce z kopřivové nebo pampeliškové jíchy.

Jak na pěstování cukety od semínka po sklizeň

Čím hnojíte cuketu v červnu vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články