Mléko je mnohdy až zázračnou surovinou – i to obyčejné dodá mnohým plodinám dostatek živin pro maximální úrodu.
Když se řekne mléko, většinou si ho spojíme s oblíbenou kávou nebo vydatnou snídaní. Tento produkt by však měli vzít na vědomí všichni milovníci rostlin, protože jej lze využít i na zahradě. Obyčejné mléko totiž lze přeměnit na hnojivo, které si zamilují zvláště papriky.
Mléčné hnojení paprik
Jeho příprava není nijak složitá. Stačí si připravit 1 litr plnotučného mléka a rozmíchat ho v 10 litrech vody. Touto zálivkou pak papriky zavlažte každé tři týdny (poprvé k tomuto kroku přistupte asi dva týdny po výsadbě).
Mléko skvěle doplní droždí
Každý amatérský zahradník ví, že rostliny vyžadují správné minerální živiny pro zdravý růst. Zde přichází na pomoc zemědělská hnojiva. Obvykle jsou k dostání ve výhodných baleních a lze je snadno aplikovat. Syntetická hnojiva však mají jeden problém – jsou vysoce koncentrovaná a existuje u nich značné riziko přehnojení a poškození rostlin.
Kromě toho díky nim v sobě může vypěstovaná zelenina akumulovat chemikálie, které si nakonec najdou cestu i do vašeho těla. Abyste tomu zabránili, stojí za to zvážit použití přírodních hnojiv. Již zmíněné mléko skvěle doplní obyčejné pekařské droždí (stejný recept jako pro papriky lze použít i při hnojení okurek).
Kvasinky a stimulace růstu
Kvasnice jsou bohaté na vitamíny skupiny B, hořčík, sodík, zinek, selen, vápník a železo. Účinně tedy urychlují růst rostlin, podporují rozvoj jejich kořenového systému a chrání zeleninu před houbovými chorobami.
- Nefermentované kvasnicové hnojivo: Rozdrobte kostku droždí (cca 100 g) a rozpusťte v teplé vodě (asi 10 litrů). Důkladně promíchejte a nechte hodinu uležet. Po této době můžete své rostliny začít přihnojovat.
- Fermentované kvasnicové hnojivo: Tento typ hnojiva je účinnější, vyžaduje ředění a jeho příprava trvá déle. Postup najdete níže.
Jak na účinné hnojivo z kvasnic
Do velkého hrnce vložte kostku rozdrobeného droždí a přidejte sklenici cukru. Po 1 až 2 hodinách nalijte do nádoby 10 litrů vody, dobře promíchejte a nechte týden uležet, aby roztok prošel co nejdůkladnější fermentací. Před použitím je třeba hnojivo zředit vodou v poměru 1:5. Používejte ho stejně jako hnojivo z mléka s odstupem 10 až 15 dní od mléčné zálivky.
Jak hnojit papriky kávovou sedlinou
Nevyvíjejí se vaše papriky právě optimálně? Pak nejspíš potřebují ještě další živiny – skvěle jim je může dodat obyčejná kávová sedlina. Jednoduše ji nechte vysušit, a poté ji rozprostřete kolem rostlin. Jemně ji rozptylte kolem rostliny, přičemž se vyvarujte přímého kontaktu s listy nebo stonky, protože by to mohlo způsobit popáleniny nebo poškození.
Poté pečlivě zapracujte kávovou sedlinu do půdy. Tím bude zajištěno postupné uvolňování živin do půdy a kořenům paprik. Nakonec zalijte papriky dostatečným množstvím vody. To pomůže živinám z kávové sedliny proniknout až ke kořenům a umožní rostlině přijímat živiny efektivněji.
Papriky milují vhodné sousedy
Pokud si chcete pojistit úrodu lahodných plodů ještě jinak, dopřejte jim na záhonku sousedství s rostlinami, které jim prospívají. Sázkou na jistotu jsou rajčata, okurky, špenát, hlávkový salát, ředkvičky nebo kedlubny.