Velké kýble plné brambor jsou na dosah, vše zařídí lžíce síranu

Síran je pro zahradu opravdu velmi dobrým pomocníkem – perfektně se například postará o vaši úrodu brambor.

Brambory už hnít nebudou, stačí je skladovat v místnosti, ve které je chladno a tma i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Úspěch vaší úrody brambor začíná přípravou půdy, jak připomíná web Cesta k Bydlení. Bramborám se dobře daří v úrodné, dobře propustné půdě. Doporučujeme její obohacení hnojem nebo dobře vyzrálým kompostem, což rostoucím rostlinám dodá potřebné živiny. Ovšem hodí se i další šikovné triky.

Úloha síranu amonného

Při výsadbě dbejte na to, aby byly brambory v řádcích vzdáleny 50 až 80 cm od sebe, jak radí web AbecedaZahrady, a sázejte pouze zdravé, nepoškozené hlízy. Chcete-li zajistit bramborám dostatek síry, zejména při hrozícím nedostatku vody (síra totiž zlepšuje metabolismus této tekutiny a chrání tak brambory před suchem), přidejte ke každé vysazené hlíze lžičku síranu amonného.

Použití hořčičného osiva a kuchyňských zbytků

Pro obohacení záhonu se vyplatí použít hnůj nebo kompost, pokud ale není k dispozici, pak lze použít jednoduchý trik, který obohatí půdu a odradí škůdce takříkajíc jedním tahem. Pak Aleš T. Z Frenštátu pod Radhoštěm to dělá pomocí hořčičných semínek smíchaných se zbytky ovoce a zeleniny. „Tuto směs vložte do každé výsadbové jamky před zasazením hlíz brambor. To nejen zvýší obsah živin, ale také pomůže zabránit napadení rostlin škůdci,“ radí přesný postup.

Co nesázet vedle rajčat: Brambory mohou zkazit celou úrodu

Boj proti půdním škůdcům: Drátovci

Drátovci, larvy kovaříků, se běžně vyskytují v kyselých půdách a mohou mladé rostliny vážně poškodit. Zlikvidovat je dokáže vápno, proto před výsadbou brambor aplikujte jeden šálek toho dolomitického na metr čtvereční záhonu. Na podzim pak přidejte dva šálky vápna na metr čtvereční – uvidíte, že vás tito otravní škůdci už nikdy obtěžovat nebudou. Chalupáři-Zahradníci psali o těchto škůdcích více zde.

Pěstování brambor na poli iZdroj fotografie: Freepik
Pojistěte si letos úrodu brambor opravdu jednoduchým a levným způsobem. O vše se postará docela obyčejný síran

A Chalupáři-Zahrádkáři nedají dopustit ani na hnojiva z plevelů, skvělá je například osvědčená kopřivová jícha. Rozhodně ji doporučuji připravit už teď – nějaký čas to totiž zabere. A přihodit do ní můžete i listy kostivalu nebo třeba přesličky či pampelišky. Bude tak ještě o něco výživnější, což se rozhodně hodí.

Jak se přírodně vypořádat s drátovci a dalšími škůdci

Jak pěstujete brambory na zahradě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články