Kostní moučka má v zahradě velmi univerzální využití. Skvěle ji ocení zejména rajčata a papriky. Pomůže vám k lepší úrodě.
Kostní moučka, jemně mletý prášek ze zvířecích kostí, je vynikajícím zdrojem fosforu a vápníku – tedy dvou důležitých živin, které podporují zdravý růst zeleniny. Velmi prospívá především té plodové, do níž patří kupříkladu okurky, rajčata a papriky. Na rozdíl od syntetických hnojiv totiž uvolňuje kostní moučka tyto živiny pomalu, což pomáhá zajistit jejich stálý přísun. Nestane se tedy, že by vaše zelenina zůstala bez výživy, jak píše web Bob Vila.
Výživové výhody kostní moučky
Fosfor je nezbytný pro přenos energie v rostlině, napomáhá vývoji kořenů a dozrávání plodů. Vápník zase hraje významnou roli při udržování strukturální integrity rostlinných buněk. Pomáhá při budování pevných buněčných stěn, což je nezbytné pro vývoj plodů s pevnou slupkou a dostatečně „bytelných“ stonků, které jsou schopny unést i opravdu velkou úrodu. Zmírňuje také hnilobu na konce květů – běžný problém, projevující se nevzhledným černáním plodů ve fázi dozrávání.
Správná aplikace kostní moučky
Obvykle se aplikuje v dávce 2 polévkových lžic na jeden metr čtvereční půdy a hluboce se do ní vmísí, aby se kořeny k těmto živinám lépe dostaly. „Přidáním hrsti kostní moučky do výsadbových jamek určených pro okurky, rajčata a papriky jim můžete dodat živiny přímo ke kořenům, což podpoří silný počáteční růst a lepší uchycení rostlin. Dělám to tak už několikátým rokem a úrodu mám ukázkovou,“ radí náš pravidelný čtenář Lubomír V. z Hradce nad Moravicí, který na e-mail redakce Chalupáři-Zahrádkáři už dříve poslal třeba i svůj osvědčený návod na hnojení malin
Střídání plodin je také nezbytné
Pokud si ovšem nepohlídáte proces koloběhu živin na své zahradě, nejspíš vám ani toto perfektní hnojivo nepomůže, jak připomíná web TakToJeNᚊvět. Máme na mysli střídání plodin, které jsou náročné na výživu, s plodinami, které to mají přesně naopak. „Po pěstování rajčat nebo paprik doporučuju na záhonu pěstovat dusík vázající rostliny, jako jsou fazole, které ho do půdy zase doplní. Plodová zelenina totiž patří mezi velké žrouty,“ píše ještě pan Lubomír.