Velkou úrodu borůvek zařídí v letošním roce zálivka z chleba

Pokud si chcete letos pojistit opravdu maximální úrodu borůvek, pak si vezměte k ruce docela obyčejný chleba.

i Zdroj fotografie: GALAXY 2018 A7 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Zálivka hraje při pěstování borůvek, a to zejména těch kanadských, opravdu zásadní roli. Pokud usilujete o bohatou úrodu ovoce, je nezbytné se seznámit se zásadami zavlažování keřů borůvek, a navíc se vyplatí osvojit si i tipy, které vám pomohu pěstební substrát okyselit. To totiž tyhle ovocné keříky přímo milují.

Jak je to se zálivkou borůvek

Existují rostliny, kterým se daří v náročných podmínkách a nebojí se sucha. Nicméně, pokud jde o pěstování kanadských borůvek, bývá jejich dostatečné zásobování vodou vždy tou nejvyšší prioritou. Tyto keře totiž mají hustý, ale přitom poměrně mělký kořenový systém, díky čemuž jsou vysoce citlivé i na krátké přerušení přísunu závlahy. Nejlépe ovšem rostou na teplých a slunných místech, kde přirozeně dochází ke ztrátě vody, takže se nějaké té péči o ně rozhodně nevyhnete.

Jak zalévat kanadské borůvky?

Půda kolem keře by měla zůstat po celou dobu mírně vlhká. Pravidelně kontrolujte vlhkost půdy, zejména v horkých letních dnech. Zároveň se vyhněte výsadbě borůvek v oblastech náchylných k nadměrnému hromadění vody po dešti. Dosažení rovnováhy je zásadní.

Mladé keře, zejména ty, které byly vysazeny v prvním roce, jsou obzvláště náchylné na nedostatek vody. Vzhledem k tomu, že kanadské borůvky jsou kyselomilné rostliny, je nejbezpečnější používat pro jejich zavlažování dešťovou vodu. Voda z vodovodu, bohatá na ionty vápníku a hořčíku, má tendenci půdu alkalizovat, což časem brání kořenům v efektivním vstřebávání živin kořeny, což vede ke špatnému vývoji rostlin a snížené plodnosti.

Velkou úrodu borůvek si můžete pojistit jednoduchou zálivkou z chleba iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak okyselit půdu pro borůvky

Pro dosažení uspokojivých výnosů ovoce je nezbytné udržovat pH půdy pro borůvky v rozmezí 3,8 až 4,8. I nepatrné odchylky od optimálních alkalických podmínek mohou vést ke zpomalení nebo dokonce zastavení růstu. Neřešení tohoto problému může nakonec vést i k výskytu žloutnutí listů nebo dokonce úhynu celé rostliny.

I když speciální hotové produkty dostupné v obchodech mohou pomoci okyselit půdu poměrně rychle, stejně dobrých výsledků lze dosáhnout za použití levnějších a přírodních metod. Jak lze tedy okyselit půdu pro borůvky pomocí domácího postupu? Připravte si jednoduchou, a přitom opravdu účinnou chlebovou zálivku.

Vlastnosti oblíbených borůvek iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak na zálivku z chleba

Vezměte 1 až 2 kilogramy starého chleba nalámaného na menší kousky a vložte je do kbelíku. Přilijte 10 litrů vody (nejlépe dešťové, jak již bylo zmíněno), nebo odstáté vody z kohoutku. Nádobu přikryjte utěrkou a postavte ji na týden na teplé místo. Jednou denně směs promíchejte, aby se chléb rozpadl. Poté přípravek přeceďte přes síto a použijte k zalévání borůvek.

Tento proces opakujte několikrát během sezóny (v jedné dávce použijte dva litry vody na keř). Až tedy budete příště v pokušení vyhodit starý chléb, vzpomeňte si na pozoruhodné výhody, které může poskytnout vašim kanadským borůvkám, a určitě se ho jen tak nezbavujte.

Jak okyselujete pěstební substrát borůvkám vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články