Určitě to znáte, počasí už moc nepřeje, sluníčka není tolik, sušička v nedohlednu a vy musíte pověsit prádlo na klasický sušák, který umístíte v bytě. Určitě je nejlepší prádlo sušičkovat, někteří ale nemají na tento spotřebič prostor, jiní zase peníze.
Je mnoho důvodů, proč prádlo nesušit doma
Především je to z důvodu vlhkosti vzduchu. Sušením prádla doma totiž vlhkost zvýšíte až o 30%. To může mít za následek vznik plísní, kterých se pak těžko zbavujete. Bude se vám také hůře dýchat, pro alergiky to může být důvod v místnosti vůbec nezůstávat. Plísně se dostanou přímo do zdí bytů a domů, prádlo tak uvnitř místnosti může schnout třeba tři dny.
Dalším důvod je množení různých hub a výtrusů, které sice nejsou viditelné, ale po nějaké době to určitě poznáte. Pokud začnete kýchat nebo se vám bude hůře dýchat, je to počátek alergické reakce, vyvolané právě houbami a plísněmi. Trpět mohou hlavně osoby, které trpí na astma nebo lidé citlivější na tyto plísně. Houby mohou mít také neblahý vliv na pokožku.
S alergickou reakcí můžete skončit v nemocnici
Pokud často sušíte prádlo doma a vaše domácnost trpí na plísně a houby, alergická rýma se může projevit ihned. Není nutné se strachovat, ale bude to velmi otravné, tím víc, pokud rychle nezjistíte příčinu. Lékaře navštivte, pokud máte následující příznaky:
- Rýma a bodavý kašel
- Kýchaní
- Bolesti hlavy, celková únava
- Kopřivka
Pokud máte možnost sušičky, určitě s koupí neváhejte. Nejenže vaše prádlo zbaví chlupů a nebude ničit vzduch v místnosti, navíc z ní bude prádlo krásně měkké. Některé materiály se ale mohou v sušičce srazit. Nejlepší variantou je prádlo sušit na čerstvém vzduchu. Nedoporučuje se ale slunce, protože sluníčko vysušuje vlákna, a například u ručníků může zapříčinit tvrdost. Pokud budete prádlo sušit uvnitř, dělejte tak v dobře větrané a nepřetopené místnosti.
Problémy si přivodíte i častým vařením a sprchováním
V domácnosti je běžné, že se v ní denně vaří, peče, smaží, lidé se denně chodí sprchovat nebo si dopřejí vanu plnou horké vody. I tyto činnosti ale nepřispívají dobrému ovzduší v bytě. Zvlášť v koupelnách, které nejsou větrané, se vlhký vzduch usazuje a působí problémy nejen alergikům a astmatikům. Při vaření tedy mějte otevřené okno na ventilaci nebo používejte digestoř, která s odvětráváním výparů při vaření pomůže.