Zvýšený výnos cibule zařídí hnojivo z popela

Zvětšete svou úrodu a využijte zbytky ze své domácnosti na zahradě. Takto snížíte množství vyprodukovaného odpadu a ještě si užijete obrovskou sklizeň plnou vitamínů.

hnojení cibule i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Cibule je velmi oblíbenou zeleninou nejen pro svou specifickou a lehce pikantní chuť, ale také pro velké množství vitamínů a prospěšných látek, které velmi pozitivně působí na lidský organismus. S cibulí zlepšíte chuť téměř jakéhokoliv pokrmu, a navíc vám pomůže při respiračních onemocněních, angíně nebo chřipce. Vypěstujte si vlastní bohatou úrodu pomocí tohoto jednoduchého triku.

Jak správně pěstovat cibuli

Aby byla vaše úroda co největší, musíte těmto plodinám zajistit tu nejlepší péči. Kromě správného umístění potřebují také dostatek světla, tepla a pravidelnou zálivku. Bez ní budou hlavy cibule malé a tvrdé. Její růst a vývoj ještě zlepšíte vhodnými hnojícími směsmi, které navíc podporují imunitní systém. Rostliny tak budou mnohem zdravější a odolnější vůči různým stresovým faktorům.

Na co si dát při pěstování pozor

O svou úrodu snadno přijdete, pokud nebudete rostliny pravidelně kontrolovat. Jedině tak můžete včas reagovat na nákazu nemocemi, houbovými chorobami, vznik plísní nebo útoky škodlivých druhů hmyzu. Většina neduhů a strádání těchto plodin se projevuje především na jejich listech. Jakmile začnou jejich špičky žloutnout, měli byste zpozornět a co nejdříve najít příčinu tohoto problému.

pěstování cibule iZdroj fotografie: Rasbak / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Důležitou roli hraje hnojení

Toto je nejjednodušší a nejúčinnější způsob, jak rostlinám dodat dávku potřebných živin, které potřebují ke svému správnému vývoji. Obzvlášť v červnu, kdy se začínají aktivně tvořit cibulové hlavičky, by neměly začít strádat nedostatkem některých prvků. V tuto chvíli je načase vyměnit dusíkatá hnojiva, která by mohla zpomalovat růst plodů, za ty, které obsahují především fosfor a draslík.

Vyrobte si přírodní hnojivo

Namísto kupovaných směsí plných nebezpečných toxických látek si raději doma připravte přírodní prostředek, jehož dlouhodobé používání je pro životní prostředí i vaše vlastní zdraví mnohem šetrnější a bezpečnější. Stačí vám pár surovin a trocha vašeho času a budete mít vynikající přípravek, kterým rostliny vyživíte, a ještě ušetříte spoustu peněz.

Jak vyrobit hnojivo z popela

Pro výrobu tohoto účinného a výživného prostředku budete potřebovat 3 až 4 lžíce dřevěného jasanového popela. Ten dodá cibuli především železo, selena zinek, které podporují jejich aktivní růst – ale pokud ho nemáte, můžete použít i jakýkoliv jiný. Popel smíchejte s 10 litry vody a přidejte 1 polévkovou lžíci fosforečnanu draselného. Toto množství by vám mělo vystačit na 2 m2. Hotovou směs nalijte přímo ke kořenům a zasypte vrstvou rašeliny nebo kompostu.

Jak si vypěstovat jarní cibuli

Čím hnojíte cibuli v červnu pravidelně vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články