Pokud se v kuchyni hodně vaří, zanáší se digestoř pravidelně mastnotou, která se odpařuje z pokrmů docela rychle a je potřeba ji pravidelně čistit, jinak ztratí svou funkčnost. Každá digestoř je osazená filtrem, který zachytává nečistoty a mastné odparky a který je umístěn v ústí odtahu. Chcete-li, aby digestoř správně pracovala kontinuálně, je nutné čas od času filtr zkontrolovat a v případě velkého nánosu jej vyjmout a důkladně vyčistit.
Jelikož se jedná o poměrně hustou kovovou síť, je její čištění hlavně při větších nánosech často problematické a vyžaduje velkou námahu. Existuje však několik účinných postupů, které vám tuto nepříjemnou práce usnadní.
Jak na zanesený filtr z digestoře
Rozhodnete-li si vyčistit zanesený filtr z digestoře, je velmi vhodné aplikovat na něj prostředky, které odstraňují mastnotu. Těchto 5 následujících prostředků funguje zaručeně a efektivně. Jedná se o:
- jedlou sodu
- tuhé mýdlo na praní
- kyselinu citronovou
- ocet
- chemické prostředky pro běžnou údržbu domácnosti (nejčastěji mycí prostředky na nádobí)
Každý z těchto produktů se aplikuje ve speciálním postupu, který pro rychlé a účinné odstranění mastnoty nutné provádět důkladně.
Čištění digestoře pomocí jedlé sody
Jedlá soda umožňuje odstranit i zašlé a trvale usazené nečistoty. Pro správný účinek je potřeba sodu aktivovat teplem, postup použití je tedy následující:
- Připravte si dostatečně široký hrnec a z 2/3 jej naplňte vodou.
- Přiveďte vodu k varu a zamíchejte do ní sodu (v množství přibližně 1-2 lžíce na 1 l vody).
- Do připraveného roztoku položte filtr a půl hodiny vařte (není-li filtr zcela ponořený, vařte jej půl hodiny na jedné a pak půl hodiny na druhé straně).
- Poté filtr vyjměte, nechte schladit a očistěte vodou a suchou utěrkou.
Použití tuhého mýdla na praní
Mýdlo je obvykle používáno jako odmašťovací prostředek. Při aplikaci na filtr digestoře je potřeba připravit mýdlový roztok v množství odpovídajícím jeho velikosti (standardně se používá v množství 1 kostky na 5 litrů vody). Jakmile máte roztok připravený, ponořte do něj filtr a nechte hodinu a půl působit. Poté je potřeba odrhnout mastnotu plastovou škrabkou nebo tvrdší stranou houbičky. Roztokem můžete očistit také krytování digestoře.
Aplikace octa
Ocet se nanáší na špinavá a mastná místa ve velmi koncentrovaném roztoku nebo bez smíchání s vodou. Filtr a další části digestoře namočte do octa na 15-20 minut a poté důkladně vymyjte vodou.
Čištění pomocí kyseliny citronové
Pro rychlé očištění nové mastnoty stačí na filtr vymačkat šťávu z citronu a otřít mokrým hadříkem. V případě zašlé špíny je potřeba kombinovat citronovou šťávu se sodou, a to v poměru 1:1 s přídavkem vody. Takto vytvořený roztok naneste na filtr a nechte jej půl hodiny působit. Aplikaci lze provést také posypáním sodou a postříkáním roztokem vody a citronové šťávy.
Použití chemických prostředků
Čištění filtru digestoře je možné provést také chemickou cestou – pro menší znečištění postačí aplikovat přípravek na nádobí, zašlou mastnotu (se kterou si neporadil žádný z výše uvedených postupů) odstraňujte přípravky na pročišťování odpadů – obsahují zásaditou složku, která mastnotu hravě odstraní.