Úporný nános vápenatých usazenin, běžně označovaný jako vodní kámen, má tendenci se hromadit nejvíce pod okrajem toalety. Zvládnete ho s kyselinou.
Proč utrácet jmění za komerční čisticí prostředky, když si můžete vyrobit stejně účinné řešení z věcí, které už máte doma? Používání přírodních ingrediencí nejenže šetří vaši peněženku, ale také pečuje o životní prostředí. Domácí čisticí prostředky na toaletu se navíc svou časem ověřenou účinností mohou kupovaným produktům skvěle vyrovnat, ne-li je úplně předčit.
Ocet: Klasický prostředek na rozpouštění vodního kamene
Bílý ocet je při odstraňování vodního kamene ze záchodu jedničkou. Je nejen levný, ale také neuvěřitelně univerzální a šetrný k životnímu prostředí. Jednoduše nalijte do mísy dostatečné množství (obvykle stačí jedna lahev) a nechte přes noc působit, jak radí web HouseDigest. Klíčem k úspěchu je poskytnout octu dostatek času, aby vodní kámen rozložil.
Poté pomocí záchodové štětky vydrhněte mísu, abyste odstranili rozpuštěné usazeniny. Pro zvýšení čisticí síly nalijte do toalety kbelík vody a důkladně ji opláchněte. Nakonec finálně spláchněte a máte hotovo.
Mocná kyselina citronová
Pokud samotný ocet nepomůže, je čas povolat posilu: kyselinu citronovou, jak radí instalatér Petr N. z Hostivic. Tato přírodní kyselina se nachází v citrusových plodech, ale můžete ji snadno pořídit i v obchodě v práškové formě. „Kyselinu citronovou v prášku nasypte do záchodové mísy, přičemž zvláštní pozornost věnujte místům s největším množstvím usazenin. Poté k ní přilijte trochu Coca-Coly. Věřte tomu nebo ne, ale tahle limonáda obsahuje kyselinu fosforečnou, která působení té citronové skvěle podpoří.
Kyseliny potřebují čas, aby mohly působit, proto nechte směs na záchodě několik hodin. Ráno pomocí záchodové štětky uvolněný vodní kámen vydrhněte a toaletu spláchněte. Uvidíte, že nic jiného nebudete potřebovat. Za tenhle postup ručím,“ říká. A jeho slova potvrzují i informace z článku na stránkách SlideShare.