Vodní kámen zmizí z pračky cobydup, stačí při čištění použít ocet

Aby byla vaše pračka zase jako nová, zbavte ji zákeřných nepřátel, kteří se v ní usazují. Třeba na vodní kámen pomůže ocet.

Plíseň z pračky zmizí cobydup, chce to jenom použít chlor a ocet i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vodní kámen dokáže v útrobách pračky natropit opravdu řadu nepříjemností. Překvapivě jednoduché řešení však leží na dosah. Najdete ho ve spíži a jde o docela obyčejný ocet. Tento skromný kuchyňský základ je vychvalován nejen pro své kulinářské využití, ale také pro své schopnosti v boji s vodním kamenem a dalšími nečistotami.

Ocet: Kyselý zázrak

Kyselá povaha octa z něj podle webu VeseléBydlení dělá velmi odhodlaného nepřítele vodního kamene, který vám v pračce zanechává tvrdá voda a který může ucpat a zkorodovat vnitřní části pračky. Po zavedení do pracího cyklu ocet tyto minerální usazeniny rozkládá a umožňuje jejich odplavení, čímž zanechává vnitřní prostor čistý a zvyšuje tím mimo jiné i výkon vašeho tak potřebného spotřebiče.

Jak používat ocet k čištění pračky

Jeho aplikace je přitom velmi jednoduchá. „Doporučuji bílý ocet, ten tolik nepáchne. Ale pračku vám vyčistí jakýkoli,“ radí čtenářka Hana K. z Babic.

  • Nalijte dva šálky bílého octa přímo do bubnu pračky.
  • Zvolte nejdelší cyklus s nejvyšší teplotou. Tím zajistíte maximální dobu kontaktu octa s povrchy uvnitř pračky.
  • Spusťte čisticí cyklus jako obvykle, ale v polovině ho pozastavte a nechte octový roztok hodinu působit, aby se účinně odboural vodní kámen.
  • Nechte pračku dojet do konce a nakonec ještě jednou aktivujte cyklus máchání, abyste odstranili přetrvávající zápach po octu.

Odstranění mastné skvrny z oblečení bez praní. Mastek zařídí jejich zmizení beze stopy

Pachy a plísně – další nepřátelé

Ovšem zásuvka na prací prostředky a těsnění dvířek obvykle čelí docela jinému nepříteli – plísním. K nim se brzy začne vázat i výskyt nepříjemného zápachu. Ovšem i zde může přijít na pomoc ocet, a to díky svým antimikrobiálním vlastnostem. Stačí do něj namočit houbičku a inkriminovaná místa řádně očistit. Já to dělám jednou do měsíce a bohatě to stačí.

Plíseň v pračce je problém, který by neměl být ignorován. iZdroj fotografie: Freepik
Použití octa může být účinným způsobem, jak odstranit vodní kámen z pračky. Jen je třeba postupovat podle přesných pokynů

A jak plísním předcházet? Po každém použití nechte dvířka pračky alespoň dvě hodiny mírně pootevřená, aby mohl vnitřek důkladně vyschnout, jak radí web Lidovky. Vyvarujte se také ponechávání mokrého prádla v pračce po delší dobu a zvažte i měsíční hloubkové čištění pomocí tablet do myčky. Ta se podle zjištění Chalupář-Zahrádkářů skvěle uplatní i při čištění WC, bude pak vypadat jako nové.

Jak o svou pračku pečujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články