Vše na zahradě poroste cobydup, stačí k hnojení použít tekutý kravský hnůj

Zapomeňte na nedostatečně vyživenou zahradu. Když si k ruce vezmete kravský hnůj, budete určitě velmi příjemně překvapeni výsledky.

Vše na zahradě poroste cobydup, stačí k hnojení použít kravský hnůj i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

V zahradnictví je klíčem k úspěchu účinné hnojení, které významně ovlivňuje výnosy plodin. Pro zajištění produkce velkých a chutných plodů je zásadní dodávat rostlinám základní živiny od samého počátku jejich růstu. Vždyť k čemu je hnojení rostlin draslíkem a fosforem těsně před sklizní, když vyrostly podměrečné? Dnes je velmi populární granulovaný hnůj, jak potvrzuje i web DesateroTváříOsobnosti, ale vyrobit si můžete i svůj tekutý.

Zázračný elixír: Tekutý kravský hnůj

Uleželý hnůj jednoduše přendejte do dostatečně velké nádoby a zalijte vodou (nejlépe dešťovou). Nechte 10 až 15 dní odstát (nezapomeňte na poklop, zápach bude totiž opravu nepříjemný). Po této době odeberte veškeru tekutinu a použijte ji jako zálivku. Do května to proveďte dvakrát až třikrát (osvědčený postup mojí babičky) a máte hotovo.

Pěstování česneku

Cibule i česnek porostou do zbláznění, pomůže jim k tomu granulovaný hnůj

Jednoduchá, ale účinná aplikace

Ošetřit se tak dá opravdu vše včetně hrachu, rajčat, paprik, česneku, cibule, čerstvě vysazené mrkve, jahod ve fázi kvetení a tvorby plodů a také všech keřů a stromů, které jste sázeli alespoň na podzim. Později už stačí jen mírné dodávání výživy. Stačit vám tedy bude asi 200 tekutého hnoje zředěného v 200 litrovém sudu. Vše důkladně promíchejte a máte hotovo. Je to neuvěřitelně pohodlné a bezproblémové a jako bonus tak podle informací z webu Sazenička získáte pro svou zahradu celou řadu báječných výhod.

Univerzálnost v celé zahradě

U okurek a cuket lze toto hnojivo aplikovat po celé léto, a to jednou za deset dní. A proč tak často? Tyto plodiny jsou totiž na přísun živin extrémně náročné – a pokud jim je nedodáte, tak se na velkou úrodu těšit rozhodně nemůžete.

Přebytek hnojiva a špatné mulčování mohou rostlinám ublížit iZdroj fotografie: Pixabay
Aby se vám letos úroda na zahradě opravdu povedla, vezměte si k ruce hnůj. Správně s ním pohnojit záhony můžete ještě teď

Hnojení kostní moučkou

Pokud přístup k tomuto hnojivu nemáte, nezoufejte. Vedle tekutého kravského hnoje je tradiční a osvědčenou metodou pro zlepšení kvality půdy i hnojení kostní moučkou, o čemž už Chalupáři-Zahrádkáři informovali dříve. Kostní moučka, získávaná ze zpracovaných kostí jatečních zvířat, je bohatým zdrojem živin, které se postupně uvolňují do půdy a rovnoměrně vyživují rostliny. „Prospívá všem druhům zeleniny, květinám, jahodám i okrasným a ovocným dřevinám,“ dodává na závěr čtenář Radek N. ze Pstruží, který prý už nic jiného nepoužívá.

Jakými způsoby hnojíte svou zahradu vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články