Kostní moučka hravě nahradí hnůj, stačí ji rozsypat po zahradě

Plodná zahrada se neobejde bez zdravé a úrodné půdy. Snadnou a účinnou metodou, jak ji zúrodnit, je používání kostní moučky.

Pomocnice rybí moučka: Zvýší úrodnost půdy a dá navždy stopku škůdcům i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nedílnou součástí zahradničení je péče o půdu. Její hnojení a dodávání živin by mělo být na podzim jedním z hlavních programů každého zahradníka. Vhodně vybrané hnojivo zúrodní unavenou půdu a obohatí ji o nezbytné prvky, díky kterým budou mít trvalé rostliny sílu přezimovat a v příštím roce opět bohatě plodit. Účinným a cenově přijatelným řešením je kostní moučka, stačí jen vědět, jak ji správně používat.

Kostní moučka – hnojivo pro celou zahradu

Hnojení kostní moučkou patří mezi tradiční a osvědčené metody, jak zlepšit kvalitu půdy. Zpracované kosti jatečních zvířat jsou totiž cenným zdrojem živin, které se z nich uvolňují postupně, a rostliny tak jsou vyživovány rovnoměrně. Kostní moučka prospívá veškeré zelenině (dospělým rostlinám i mladým sazenicím), květinám, ale i jahodám nebo okrasným a ovocným dřevinám.

Kostní moučka je přírodní hnojivo bohaté na fosfor, který je nezbytný pro vývoj kořenového systému a tvorbu květů a plodů. Významný podíl má také na mrazuodolnosti rostlin – při nedostatku tohoto prvku totiž hrozí, že zimu nepřežijí nebo je mráz vážně poškodí. Kromě toho moučka obsahuje také nezanedbatelné množství vápníku, dusíku a mikroprvky jako železo nebo měď.

Výsadba okrasného keře iZdroj fotografie: Freepik
Před výsadbou vsypte do jamky trochu kostní moučky

Jak na hnojení kostní moučkou

Hnojit kostní moučkou můžete po celou dobu vegetace, tedy zhruba od března až do konce října. Jednou za měsíc s ní můžete přihnojovat plodovou zeleninu i trvalé rostliny – malé množství rozsypte okolo sazenic a zalijte. Chcete-li zlepšit celkový stav půdy před výsevem nebo výsadbou, stačí hnojivo rozsypat rovnoměrně po záhoně a smíchat s vrchní vrstvou zeminy. Ideálním množstvím jsou tři polévkové lžíce prášku na metr čtvereční.

Kostní moučka usnadní podzimní výsadbu

Vzhledem k vysokému obsahu fosforu, který formuje vývoj kořenového systému, je kostní moučka skvělé hnojivo při výsadbě jahodníků, ovocných a užitkových keřů i stromů. Pod každý jahodový keř před výsadbou vsypte čajovou lžičku hnojiva, do výsadbových jamek pro dřeviny přidejte dvě hrsti. Díky postupnému uvolňování budou mít sazenice stálý přísun živin. Kostní moučku můžete přidat i do kompostu, který obohatí a urychlí jeho zrání.

Jak na množení a podzimní výsadbu jahod

Jaká organická hnojiva se osvědčila vám?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články