Začátkem podzimu krmte jahody diviznou, díky ní přečkají zimu bez problému

Aby bylo jisté, že vaše jahodové keříky přečkají zimu, dopřejte jim lidové osvědčené hnojivo ze zralých diviznových listů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Podzim je pro rostliny kritickým obdobím. Právě tehdy se totiž připravují na nadcházející tuhé zimní měsíce. A jak jim co nejlépe pomoci? Především zajištěním správného přísunu živin. Ten jim nejen pomůže přežít, ale také připraví půdu pro zdravé a produktivní vegetační období v následujícím roce. Konkrétně u jahod pak správná výživa podporuje vývoj kořenů a zvyšuje celkovou vitalitu rostlin.

Nálev z divizny a hnoje

Pro správné vyživení jahodových keříků budete potřebovat nálev z divizny a hnoje.

 • Kravský hnůj (2 kg)
 • Listy divizny (2 hrsti)
 • Kbelík vody (přibližně 10 litrů)

Kravský hnůj dejte do vhodné nádoby, přidejte diviznu a přelijte ho vodou. Směs dobře promíchejte, aby se důkladně promísila. Vše nechte 7 až 8 dní louhovat, nejlépe na chladném a stinném místě. Po uplynutí doby máčení tekutinu přeceďte, abyste odstranili pevné částice a výsledné hnojivo zřeďte dalšími 10 litry vody.

Abyste si mohli být jistí, že vaše jahody bez potíží přečkají příchod prvních mrazů, musíte se o ně správně postarat iZdroj fotografie: Pixabay
Abyste si mohli být jistí, že vaše jahody bez potíží přečkají příchod prvních mrazů, musíte se o ně správně postarat

Použití nálevu z divizny a hnoje

Nyní, když jste hnojivo připravili, je čas aplikovat ho na rostliny jahodníku:

 • Vyberte si chladný den, snížíte tak stres rostlin během přihnojování.
 • Před aplikací hnojiva půdu kolem jahodníků důkladně zalijte. Tím zajistíte, že bude moci účinněji přijímat živiny.
 • Zředěný hnojivý čaj opatrně nalijte kolem základny každé rostliny jahodníku. Dávejte pozor, abyste nepostříkali listy, protože by to mohlo vést k plísňovým problémům.
 • Pokud máte hnojivo víc, můžete jej použít k výživě dalších plodících rostlin nebo jej uschovat pro pozdější použití.

Výhody nálevu z divizny a hnoje

Tento přírodní prostředek je vynikající volbou pro podzimní přihnojování jahodníku, a to z několika důvodů:

 • Bohatý na živiny: Kravský hnůj je bohatý na základní živiny, včetně dusíku, fosforu a draslíku, které jsou pro růst rostlin klíčové.
 • Ekologický a přírodní: Jde o organické a přírodní hnojivo, takže je bezpečný jak pro životní prostředí, tak pro vaše jahody.
 • Lepší přežití v zimě: Živiny obsažené v hnojivém čaji zvyšují odolnost rostlin vůči zimním podmínkám a pomáhají jim přežít chladné měsíce.
 • Zvýšená produkce plodů: Správná výživa vytváří předpoklady pro silné rostliny jahodníku, které v nadcházejícím vegetačním období s větší pravděpodobností přinesou bohatou úrodu.
Pokud jahody pohnojíte před příchodem mrazů diviznou, pak zimu jistě přežijí iZdroj fotografie: Pxhere
Pokud jahody pohnojíte před příchodem mrazů diviznou, pak zimu jistě přežijí (na obrázku divizna roční)

Doplnění síranu draselného

I když je kravský hnůj vynikajícím zdrojem živin, nemusí poskytovat všechny prvky, které jahody potřebují ke kompletní výživě. Abyste zajistili jahodám dostatek draslíku, zvažte v září také doplnění síranu draselného. A zapomenout byste neměli ani na správný střih.

Čím hnojíte v září své jahodové záhony vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Kateřina Dlubalová

Do magazínu Chalupáři-Zahrádkáři pro Vás přispívám již druhým rokem, specializuji se na venkovní a vnitřní květiny, pěstování zeleniny a obecné starosti kolem zahrady. Jakékoliv připomínky mi můžete zaslat na [email protected]

Zobrazit další články