Jak na výběr té správné zahradní hadice tak, aby vás nezaskočily žádné neočekávané trable a potíže

                   

Snad nic není pro správně udržovanou zahradu tak důležité jako vydatná a dostatečná zálivka. Zároveň bychom však s tímto úkonem neměli trávit více času, než je nezbytně nutné. A jak tomu předejít? Pro začátek je třeba vsadit na správný výběr vašeho pomocníka. Špatně zvolená hadice totiž dokáže více problémů vytvořit než vyřešit. Záleží na její délce, ale i na celkovém uspořádání. A to víc, než si myslíte.

Výběr správné délky hadice

Každý z nás ví, jak dlouhou hadici bude přibližně potřebovat k tomu, aby dosáhl i na ten nejvzdálenější záhon nebo strom v zahradě. Ovšem i když jde leckdy o čísla vysoká, rozhodně by se neměla při nákupu hadice stát onou nejvyšší metou. Je nutné si uvědomit, že povrch zahrady není vždy jen rovný. Naopak, bývají na něm umístěny nejrůznější překážky. A pokud je nechcete stále pracně obcházet, vsaďte na rezervu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Není totiž nic horšího, než když se musíme během rána nebo večera několikrát vracet a protahovat hadici tou správnou cestou mimo všechny sudy, pařezy a další nerovnosti terénu. S tím vám však může vhodná rezerva skvěle pomoci. A jak by měla být velká? 2–3 metry budou ideální, víc opravdu není třeba. A nezáleží na tom, jestli kupujete desetimetrovou nebo třeba třicetimetrovou hadici. Stačit by to mělo vždy.

Pořiďte si víc než jednu hadici

Další pravidlo pro nákup zahradní hadice říká, že vždy pořizujeme alespoň dvě. Je to vlastně logické. I kdybychom měli zdroj vody umístěn v perfektním středu zahrady (a to bývá jen málokdy), stejně bychom se museli s hadicí vydávat do různých směrů. Pokud si však pořídíte tyto pomocníky dva, a navíc s rozdvojkou určenou na nasazení na vodovodní kohoutek, ušetříte si při zalévání opravdu hodně námahy.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jak je to s délkou a tlakem vody

Pamatujte si však jednu věc – čím delší hadici si pořídíte, čím menší tlak bude voda na jejím konci mít. Nepočítejte tedy s tím, že by závlaha dostříkla někam daleko. V případě padesátimetrové hadice (ano, i takové se v obchodech prodávají) bude mít spíše podobu tenkého pramínku vody než tryskajícího pramene. I na to si tedy dejte při výběru pozor. A chtějte také druhy odolné proti pokroucení nebo poškození. Vyplatí se to.

Velikost hadice vs. velikost zahrady

Možná jste si všimli, že na našem trhu jsou k dostání zahradní hadice s různými průměry – obvykle jde o 12,5 mm (alias půlpalec) a 19 mm (neboli 3/4 palce). A jak si mezi nimi vybrat? Myslete na objem vody, který jimi proteče. Hadice s úzkým průměrem využijete spíše na zálivku menších ploch, ty velkoprůměrové pak mají uplatnění přesně opačné. Malý průměr na velké plochy nedoporučujeme, nad zálivkou byste totiž strávili doslova věčnost.

Ušetřete si práci při zalévání květináčů a vyrobte si samozalévač. I ta nejnáročnější zeleň poroste na vaší zahradě jako splašená
Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články