Jak vyčistit i ten nejzanesenější odpad bez plýtvání penězi. Namíchejte jedlou sodu a ocet ve správném poměru

                   

Už váš dřez neodtéká tak, jak tomu bylo dříve? Máte dojem, že byste měli zavolat instalatéra, ale nechce se vám utrácet přemrštěné sumy? Pak vyzkoušejte jednoduchý trik, který vám s vyčistěním odtoku skvěle pomůže. Využijete při něm jen dvě zcela běžné kuchyňské ingredience. Pokud si však myslíte, že stačí sodu a ocet do odpadu jen jednoduše nalít, pak jste na velkém omylu. Bez správného postupu to totiž nepůjde.

Chemické čističe a co o nich vědět

Řada lidí, kteří by se museli v domácnosti potýkat s ucpaným odpadem, by jednoduše sáhla po chemii. Vždyť nejrůznějších čističů, navíc s antibakteriálním působením, najdeme na trhu celou řadu. Škodlivost těchto přípravků pro životní prostředí však nepatří k jejich zrovna dobré vizitce. A když k tomu připočtete i fakt, že u řady z nich lze o slibovaném antibakteriálním účinku značně pochybovat, pak bude dost možná lepší vsadit na domácí pomocníky.

Čištění odpadu bez chemie

Jestliže tedy tyto prostředky používat nechcete, pak vsaďte na něco docela jiného. Jednoduše smíchejte jednu třetinu šálku sody se stejným množstvím octa. Sodu vždy sypte do octa – nikoli naopak. Jakmile vám směs začne v rukou pěnit, nalijte ji do dřezu, umyvadla nebo kamkoliv jinam, kde chcete pročistit odpad. Reakce může být opravdu bouřlivá, takže pro jistotu od čištěného místa ustupte.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pěna, která se smícháním těchto dvou složek tvoří, je však při použití sody a octa k čištění potrubí klíčová. Právě ona totiž dokáže rozrušit nečistoty a následně přispět k jejich vyplavení, aby však měla kýžený efekt, musíte ji nechat dostatečně dlouhou dobu působit. Minimálně hodinu proto odpad nepoužívejte. Teprve poté ho propláchněte vodou. Uvidíte, že všechny nečistoty zmizí skoro samy.

Čištění potrubí octem

Ocet však umí mnohem víc než si jen poradit s viditelnou špínou. Klíčové jsou v tomto bodě jeho přirozené vlastnosti. Je totiž přirozeně kyselý, takže dokáže rozpustit třeba i obávaný vodní kámen, který mnohdy ke zhoršené průchodnosti potrubí také přispívá. Kromě toho se však uplatní i v kuchyni. Snadno vrátí lesk jakémukoliv kuchyňskému sklu (třeba sklenici nebo vázám) a poradí si s plísněmi způsobenými vlhkostí.

Jedlá soda jako pomocník

Hydrogenuhličitan sodný alias jedlá soda se při údržbě domácnosti používá také velmi často. Je bez chuti a zápachu a při použití vnitřně (například jako prostředek na zažívání) vašemu zdraví nijak neuškodí. A rozhodně se neuplatní jen při čištění potrubí. Naopak. Perfektně si poradí i s nejrůznějšími skvrnami na oblečení (stačí z ní vytvořit pastu a nanést ji na skvrnu) nebo potlačit plísně.

Ovšem hodí se i pro kosmetické účely. Skvělá je například v podobě pasty určené pro čištění zubů. V ústech totiž nejenom hubí bakterie, ale také se stará o zdravé dásně. A jako bonus zuby krásně vybělí. A pokud vás trápí mastná pokožka na hlavě, pak si s ní hravě poradíte právě maskou z jedlé sody. Tohoto kosmetického pomocníka si stačí připravit jedenkrát týdně a výsledky vás příjemně překvapí.

Jaké triky používáte při čištění potrubí vy?

Seznamte se s dalšími způsoby čištění odpadu svépomocí (umyvadlo, dřez, vana)
Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články