I extrémně znečištěný krb je možné vyčistit během několika minut, důležitou roli v procesu hraje popel

Topení v krbu k zimě zkrátka patří. Ovšem ten znečištěný si před použitím zaslouží řádně vyčištění ekologickými prostředky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zatápění v krbu nebo krbových kamnech používá řada domácností jako alternativní (a někdy dokonce i hlavní) zdroj tepla. Ovšem zejména skla u krbových kamen se dokážou poměrně rychle značně zaneřádit. Ovšem na jejich čištění není třeba kupovat drahé prostředky. Naopak. Velmi dobře lze aplikovat i to, co se vám jinak bez užitku válí doma ve spíži nebo v koupelně. A věřte nebo ne, skvěle při tomto procesu využijete starý popel.

Jak na čištění skla krbu

Pro začátek je třeba se postarat o vyčištění skla. Největší problém u něj představují saze, proto namočte hadřík nebo jinou vhodnou textilii do octa a po skle přejeďte. Uvidíte, že se vám saze doslova rozpustí před očima. Pokud je ovšem vaše sklo špinavější, než jste očekávali, použijte při jeho čištění navíc i jedlou sodu. Ta šetrně odstraní veškeré nečistoty, aniž by ho jakkoliv poškodila

Místo sody ovšem můžete použít to, co máte při čištění krbu stejně po ruce – popel. Nabalte ho na mírně vlhké noviny a toho pomocníka využijete k čištění skal. Budete muset sice trochu přitlačit, ale špína dolů pustí opravdu sama, na závěr pak sklo ještě přetřete čistou vodou dobře dosušte. Vzápětí můžete začít v krbových kamnech opět topit a budete mít radost z jejich čistoty a krásného vzhledu.

Vyčištění extrémně znečištěného krbu iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak vyčistit znečistěný krb

Ovšem péči potřebuje nejenom sklo vašeho krbu, ale i jeho samotné „tělo.“ K tomu však budete potřebovat docela jiné prostředky. Nejdříve vezměte rozprašovač, nalijte do něj vodu a do takto připravené nádobky přidejte několik velkých lžic kyseliny citronové. Vše završte jednou polévkovou lžící mycího prostředku na nádobí. Láhev dobře protřepejte a okamžitě použijte

Tento roztok jednoduše nastříkejte přímo na znečištěná místa na všem krbu. Počkejte asi deset minut a poté vše jednoduše opláchněte vlažnou vodou. Poté svůj krb pečlivě osušte suchým hadříkem a máte hotovo. A pokud by vám nějaký domácí mycí prostředek zbyl, měli byste vědět, že ho lze použít také k čištění vany, umyvadla a záchodové mísy.

Vyčištění extrémně znečištěného krbu iZdroj fotografie: Depositphotos

Čisticí prostředek z vína

Ovšem vsadit můžete i na starou francouzskou metodu, která si k ruce bere bílé víno. Potřebovat budete tyto ingredience:

  • 2 lžíce bílého vína
  • 1 lžíci libovolného alkoholu
  • pár kapek saponátu
  • dvě lžíce octa

Vše smíchejte dohromady a vytvořte čisticí směs. Do ní poté namočte houbičku, a tu použijte k čištění zaneseného krbu i jeho okolí. Opravdu úpornou špínu se vyplatí jen trochu namočit a začít čistit teprve po pěti minutách. Nebudete potom muset tolik tlačit a veškeré znečištění půjde dolů skoro samo Nakonec můžete pro věší lesk ještě celý krb přejet čistým octem. Zápachu se bát nemusíte – velmi brzy se rozptýlí a zmizí.

Jaké triky používáte pro čištění svého krbu vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články