Po skvrnách nezbude ani památky, z koberce je odstraní šampon a mýdlo

Aby byl váš koberec opět dokonale čistý, vyzkoušejte tento jednoduchý trik. Vystačíte si i bez chemie a namáhavého drhnutí. Stačí vám to, co máte doma.

i Zdroj fotografie: Lugoress / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Vlákna koberce dostávají každý den pořádně zabrat. Zvlášť v případě, kdy je v domácnosti více členů, malé děti nebo i zvířecí mazlíčci. Naštěstí existují velmi jednoduché způsoby, jak si se špínou na koberci poradit. Podle webu ProŽeny vám k tomuto účelu postačí i suroviny z vaší domácnosti. Zbavte své koberce usazených nečistot a vrhněte se do pořádného úklidu. My je takto čistíme docela pravidelně a opravdu to funguje.

Jak udržet koberce čisté

Ať už se snažíte sebevíc, udržet koberce dokonale čisté je téměř nemožné. Rozhodně se však vyplatí každou novou skvrnu vyčistit co nejdříve. I těch nejodolnějších a nejstarších skvrn se poměrně snadno zbavíte, když víte, jak na to. Podle typu koberce lze zvolit suchou nebo mokrou metodu, o nichž jsme více psali již dříve na Chalupáři-Zahrádkáři.

Vyměňte chemikálie

I když jsou dnes obchody plné speciálních čisticích přípravků, jejich dlouhodobé používání se kvůli vysokému obsahu chemikálií nedoporučuje. Ty jsou škodlivé nejen pro životní prostředí, ale i vaše vlastní zdraví. Namísto toho sáhněte po přírodních alternativách, jejichž používání jsme doporučovali již dříve na Chalupáři-Zahrádkáři. Úklid tak bude mnohem ekonomičtější, ekologičtější a neméně účinný.

Jak vyčistit koberec jedlou sodou a octem iZdroj fotografie: Freepik
Speciální chemické přípravky snadno nahradíte pomocí mýdla, šamponu nebo jedlé sody

Jak vyčistit koberec

Práce pro vás bude mnohem jednodušší, pokud se budete čištění koberce věnovat pravidelně. Než se však pustíte do jeho mytí, měli byste jej napřed důkladně vysát a případně i vyklepat, abyste se zbavili co největšího množství drobků a prachu. Dále použijte cokoliv, co máte po ruce. Ideální je podle webu AAzdraví obyčejné tekuté mýdlo, šampon nebo jedlá soda.

Čistění koberce svépomocí. Rychle schne a voní svěže

Šampon nebo mýdlo stačí smíchat s vodou a nechat napěnit. Poté jej rozetřete na koberec a všechna špinavá místa důkladně vyčistěte. Pokud se rozhodnete pro použití sody, smíchejte 5 l teplé vody se 100 g sody a opět koberec vyčistěte. Po uschnutí směsi jej důkladně vysajte. Tyto metody si nemůže vynachválit ani naše čtenářka Kamila P. z Litoměřic: „Běžně čistím koberec pomocí mýdla nebo šamponu a na extra odolné skvrny používám jedlou sodu.“

Čím doma čistíte koberce vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články