Vytáhněte z peněženky 5 Kč, přesně tolik stojí vyhnání housenek ze zahrady. V hlavní roli – jedlá soda

Aby vám housenky nezlikvidovaly na zahradě celou úrodu, vytáhněte proti nim do boje díky obyčejné jedlé sodě. Zbavíte se jich opravdu levně.

Housenky na zelenině i Zdroj fotografie: Tom Phillips / Creative Commons / CC BY-NC 2.0
                   

Začínající i zkušení zahrádkáři často svádějí nelítostný boj s nenápadným, ale hrozivým protivníkem – housenkami. Tito nenasytní tvorové dokážou na zahradách rychle způsobit spoušť a zanechávají za sebou spoustu okousaných listů a poškozených rostlin. Ať už se housenky neúmyslně dostanou na zahradu prostřednictvím zakoupených rostlin nebo se vylíhnou z vajíček ukrytých na listech, mohou se pro pěstované rostliny rychle stát hrozbou. A jak se jich zbavit? Pomůže obyčejná jedlá soda.

Jedlá soda: Přírodní prostředek proti škůdcům

S jejich eliminací vám však může skvěle pomoci jedlá soda, běžná domácí pomůcka, kterou v obchodech koupíte doslova za pár korun. Využitím jejích vlastností můžete vytvořit účinný a ekologický postřik, který tyto nevítané návštěvníky odradí. Toto přírodní řešení je nejen finančně nenáročné, ale také se díky němu elegantně vyhnete použití silných chemikálií. Chcete-li si připravit tento přírodní prostředek proti housenkám, postupujte podle následujících jednoduchých kroků:

  • V nádobě smíchejte ½ lžičky jedlé sody (hydrogenuhličitanu sodného) s 1 lžičkou tekutého mýdla na nádobí.
  • Do směsi přidejte 1 litr teplé vody a míchejte, dokud se ingredience dobře nespojí.
    Před dalším postupem nechte roztok vychladnout na pokojovou teplotu.
  • Použití a účinnost
  • Jakmile roztok jedlé sody dosáhne pokojové teploty, přelijte jej do rozprašovače.
Mšice a mravence vyžene ze zahrady obyčejný řepkový olej iZdroj fotografie: Pixabay

Jak použít jedlou sodu proti housenkám

Důkladně postříkejte zasažené rostliny a zajistěte, aby roztok pokryl listy, stonky a květy. Aplikujte ho hojně (klidně až do skanutí) a dbejte na to, abyste se zaměřili na místa, kde jsou housenky nejaktivnější. Pro dosažení optimálních výsledků provádějte postřik každé tři dny ve večerních hodinách. A pamatujte na to, že důslednost je klíčová. Buďte proto trpěliví, protože populace housenek by se měla začít zmenšovat během jednoho týdne – rozhodně to nebude ze dne na den.

Po týdnu pravidelné aplikace by se měl počet okousaných listů a viditelných poškození housenkami znatelně snížit. A během dalšího týdne většina nevítaných návštěvníků zcela zmizí. A proč to funguje? Ve hře je dvojí působení těchto běžných domácích ingrediencí. Ty narušují potravní návyky housenek (ošetřené rostliny jim jednoduše nechutnají) a díky specifickému aroma je navíc účinně odrazuje od návratu na vaši zahradu. Využitím síly přírodních složek tak snadno můžete ochránit své rostliny a podpořit vitalitu své zahrady. Vyplatí se to.

Jaké jsou vaše osvědčené triky proti housenkám?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články