Pozor na insekticidy s metaldehydem, pro domácí mazlíčky je nebezpečný

Dejte si pozor, jaké prostředky a přípravky na své zahradě používáte. Některé jsou nejen škodlivé, ale dokonce zdraví nebezpečné. Obzvlášť pro vaše zvířecí mazlíčky.

i Zdroj fotografie: Minghong / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Škodlivé druhy hmyzu na zahradu neodmyslitelně patří, i když se každý zahradník snaží se jich všemožně zbavit. Existuje mnoho způsobů, jak se s těmito škůdci vypořádat, a některé dokonce i bez použití nebezpečných chemických a toxických látek. Zkontrolujte složení kupovaných insekticidů a jejich používání si napřed dobře rozmyslete, než dojde k velkému neštěstí.

Zahrada plná škůdců

Přestože se snažíte o kultivaci svého pozemku a pravidelně o všechny jeho části pečujete, stále je součástí většího ekosystému, a proto pohybu hmyzu ani jiných zvířat na své zahradě zcela nezabráníte. Některé druhy hmyzu jsou naopak velmi prospěšné a pro vývoj rostlin naprosto nezbytné. Právě z důvodu jejich výskytu, stejně tak jiných zvířat, domácích mazlíčků nebo malých dětí byste si měli dát pozor, co na své zahradě používáte.

Jak předejít přítomnosti škůdců

Silně vyvinutý čich vždy zástupce prospěšných i škodlivých druhů hmyzu na vaši zahradu přiláká. Jejich dalšímu rozmnožování však můžete předejít pomocí některých preventivních opatření. Zvlášť šneci a slimáci milují stinná a vlhká místa, kde se přes den schovávají a vylézají pouze večer. Redukcí těchto míst zabráníte těmto škůdcům zdržovat se v blízkosti vaší zahrady, protože nenajdou vhodný úkryt.

Dalším řešením je pravidelně podobná místa kontrolovat a všechen škodlivý hmyz žijící v jejím prostředí likvidovat. To vám do budoucna ušetří mnoho práce i času. Použitím některých aromatických bylin je také snadno ze svého prostředí vypudíte. Stačí některé druhy vysázet okolo záhonů nebo celé zahrady a plži se jim raději obloukem vyhnou.

slimák, škůdci, hmyz iZdroj fotografie: Depositphotos

Pozor na modré pelety

Velkou oblibu si v poslední době získala modrá sypká granulovitá směs, která pro slimáky funguje jako jed. Ta však obsahuje metaldehyd, který je prudce jedovatý nejen pro drobný hmyz. Jeho rozkladem se do půdy uvolňují toxické látky, které velmi negativně působí na zdraví rostlin i vaše vlastní. V případě, že s ním přijde do styku pes nebo kočka, dojde k ochromení nervového systému zvířete a následně k bolestivé smrti.

Projevy otravy metaldehydem

Každý majitel zvířecího mazlíčka je schopen téměř na první pohled rozpoznat, že je něco v nepořádku. Mezi hlavní příznaky této otravy patří zejména neklid, křeče, zvýšená citlivost na dotyk, horečka, slinění, zvracení, průjem a další. Doposud bohužel neexistuje žádný protijed, který by průběh tohoto procesu zvrátil. Při kupování insekticidů vždy nejprve zkontrolujte, zda jsou pro zvířecí mazlíčky bezpečné nebo rovnou sáhněte po přírodních alternativách.

Jak na slimáky bez chemie

Co používáte proti škůdcům vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články