Vypalování trávy na zahradě se nevyplatí, hrozí za to pokuta až 25 000 Kč

Za některé způsoby čištění zahrady můžete dostat nepříjemnou pokutu. Mnohdy stačí jeden aktivní soused a máte vystaráno.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ne vždy si bohužel můžeme na zahradě dělat, co chceme. Mnohdy hrozí pokuty i za opravdu rutinní činnosti. Stačí jen, aby vás při nich někdo nahlásil. A co vás bude bolet nejvíc? Web Hasičského záchranného sboru ČR například nedoporučuje oblíbené spojení trávy a ohně.

S trávou to prostě nepůjde

Pálení trávy na vašem pozemku, zejména ve velkém množství, je nejen nebezpečné, ale může být i nezákonné. U nás je totiž otevřené spalování zahradního odpadu, jako je listí a tráva, regulováno místními vyhláškami nebo zákony o životním prostředí. Pokuty za nepovolené pálení mohou být vysoké – až 25 000 Kč pro fyzické osoby a až 500 000 Kč pro právnické osoby.

Proč jsou pokuty tak vysoké

Na první pohled jde o vysoká čísla, ale když uvážíte, že by tyto aktivity pod amatérskýma rukama mohly vést k požárům, znečištění ovzduší a dalším rizikům pro veřejnou bezpečnost, není to vlastně zase tak vysoká částka. Jako prevence rozhodně poslouží, jak píše web iReceptář.

Vliv na životní prostředí

Kromě rizika pokut má vypalování trávy významné dopady na životní prostředí. Kouř ze spalování zahradního odpadu obsahuje částice a chemické látky, které mohou přispívat ke znečištění ovzduší a může také představovat zdravotní rizika, zejména pro osoby s dýchacími potížemi. Kromě toho může, je-li prováděno v otevřeném prostoru, vést i k nechtěným požárům, které mohou rychle zničit nejen váš pozemek, ale i sousední oblasti,“ zdůrazňuje dobrovolný hasič Jan K. z Olomouce, který před touto praktikou rozhodně varuje.

netýkavka

Pokuta až 2 miliony korun: Bolševník a netýkavku na zahradě nesmíte vysadit

Vyhněte se pokutám – kompostujte

Co si tedy se zahradním odpadem počít? Posekanou trávu spolu s listím a dalším organickým odpadem ze zahrady lze jednoduše přeměnit na kompost, který obohacuje půdu a podporuje zdraví zahrady. Kompostování pomáhá navíc navracet živiny zpět do půdy, čímž podporuje zdravější růst rostlin a snižuje potřebu chemických hnojiv.

pálení listí iZdroj fotografie: Pixabay
Ne vždy je možné veškerý zahradní odpad zkompostovat – za jeho pálení vám však může hrozit vysoká pokuta.

Dalším praktickým způsobem využití posekané trávy je mulčování. Jejím rozprostřením po zahradě můžete pomoci udržet půdní vlhkost, potlačit plevel a zajistit stálý přísun živin během toho, jak se mulč rozkládá. To nejen zlepšuje kvalitu půdy, ale také snižuje potřebu další vody a herbicidů. A žádnou pokutu za to určitě nezaplatíte. A pokutu můžete dostat třeba i za kouřící komín, jak jsme už na webu Chalupáři-Zahrádkáři psali.

Jak se zahradním opadem nakládáte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články