Pokuta až 2 miliony korun: Bolševník a netýkavku na zahradě nesmíte vysadit

Ať už jste milovníky okrasných květin nebo užitkových rostlin, těmto druhům byste se rozhodně měli vyhnout. Za jejich vysazení vám hrozí pěkně mastná pokuta.

netýkavka i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Většina zahradníků sáhne po osvědčených druzích, kterými svou zahradu dokonale vyzdobí nebo z ní vytvoří ráj plný čerstvých a lahodných plodů. Limitovat vaši volbu mohou obvykle jen různé alergie. Rizik spojených s pěstováním rostlin je však mnohem více. Reálně vám hrozí otrava nebo nekontrolovatelné přemnožení určitého druhu, který obroste celou vaši zahradu. Těmto rostlinám byste se měli oklikou vyhnout. 

Vyhněte se vysoké pokutě

Záměrem ministerstva životního prostředí je omezit výskyt invazních druhů rostlin, které vytlačují květiny z luk i zahrad. Jejich cílem je ochránit biodiverzitu krajiny a invazní druhy co nejrychleji zlikvidovat nebo zabránit jejich dalšímu rozšiřování. Pokud se na vaší zahradě některý z nich nachází, hrozí vám pokuta, která může vyšplhat až do výše stovek tisíc. Firmám pak hrozí pokuta dosahující až dvou milionů.

O zahradu musí majitelé pečovat

Každý by měl poctivě o svůj pozemek pečovat, a při pravidelném sekání trávy tak plevelné a invazní rostliny zlikvidovat. V případě, že někdo tuto činnost nedokáže sám obstarat nebo se mu boj například s bolševníkem nedaří, má majitel pozemku možnost obrátit se na příslušný úřad ochrany životního prostředí. Ten mu může pomoci likvidaci porostu zajistit, a dokonce na ni finančně přispět.

bolševník velkolepý iZdroj fotografie: Pixabay

Kterým rostlinám se vyhnout

Na seznam rostlin, které nesmíte pod pohrůžkou pokuty, na své zahradě vysadit, patří rozhodně bolševník velkolepý, křídlatka (japonská, sachalinská a česká) a také netýkavka žláznatá. Pokud bude odhaleno pěstování některého z těchto druhů na vaší zahradě, hrozí vám potyčky s úřady a pokuta, která se může vyšplhat až do enormních cifer.

Bolševník velkolepý umí popálit

Původně byla tato rostlina pěstována jako nenáročná okrasná květina. Jedna rostlina však může mít až 2 000 semen, které dokáží v půdě přečkat až 7 let. Bolševník navíc způsobuje vážné popáleniny, a proto byl z většiny zahrad úspěšně vymýcen. Jeho dalšímu rozšiřování se však nedalo zabránit. Dnes je cílem ochránců přírody jej účelně zlikvidovat.

Křídlatky se rychle množí

Tyto rostliny byly oblíbené pro svou nenáročnost, a navíc skvěle posloužily co by živé ploty. V různých zemí jsou však na seznamu nebezpečných a invazních druhů. Křídlatka byla ve velké míře pěstována v meziválečném období, brzy se však přišlo na její negativní vliv na lidské zdraví i biodiverzitu okolí. Velmi agresivně se rozrůstá a znemožňuje růst jiným druhům.

křídlatka iZdroj fotografie: Pixabay

Netýkavka žláznatá

Oproti předchozím druhům je tato rostlina nejméně invazivní a nebezpečná. Přesto vám za její pěstování hrozí pokuta. Dokáže se totiž rozmnožovat pomocí tobolek, které se vysemeňují až do vzdálenosti 7 metrů od původní rostliny. Velmi snadno tak pokryjí celou vaši zahradu a její pěstování se vám tedy může poměrně rychle vymknout z rukou.

Druhy invazních rostlin

Jak s tímto plevelem bojujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články