Vyřezané dýně se časem přirozeně rozkládají, ale existuje několik praktických tipů, jak prodloužit jejich životnost klidně na celý měsíc.
Halloween, který se slaví 31. října, je svátek s bohatou historií, která sahá tisíce let do minulosti. Jeho kořeny lze vysledovat až ke starověkému keltskému svátku Samhain, kdy lidé věřili, že se hranice mezi živými a mrtvými stírají. Původně proto zapalovali ohně a nosili výrazné kostýmy, aby zahnali potulující se duchy. V průběhu staletí se však z tohoto svátku stala mnohem zábavnější událost spojená neodmyslitelně i s vyřezáváním dýní, jak píše web Food52.
Kde se vzaly vyřezávané dýně
Ikonické lucerny, které si dnes s Halloweenem spojujeme, původně pocházely z Irska, ale vyráběly se z tuřínu, brambor nebo dokonce z červené řepy. Když však tento svátek dorazil do Ameriky, začaly se pro tuto činnost používat mnohem lépe zpracovatelné dýně. Mimochodem – v současnosti se v USA ročně vyprodukuje téměř 1,5 miliardy kilogramů dýní, a většina z nich najde své různorodé uplatnění právě během Halloweenu.
Jak zajistit, aby dýně vydržela déle
Pokud také rádi vyřezáváte, k určitě chcete, aby váš výtvor vydržel co nejdéle. V tom případě byste měli vědět, že dlouhá životnost vaší vyřezávané dýně začíná již při výběru. Proto si vyberte takovou, která je pevná a bez jakýchkoliv měkkých míst nebo poškození. Nespoléhejte na to, že je při vyřezávání odstraníte – měkká místa mohou být známkou hniloby a poškozená dýně se tak rychleji kazí.
„Větší dýně mají tendenci vydržet po vyřezání déle, protože mají silnější stěny a více zadržují vlhkost. Když chce někdo dýni na lucernu, dávám mu právě takovou,“ říká prodejkyně z farmářských trhů paní Milada N. z Olomouce. A pozornost věnujte také stopce. Zelený stonek obvykle znamená, že dýně je čerstvější, zatímco hnědý naznačuje, že už nějakou dobu ležela ve skladu.
Důkladně odstraňte dužinu
Dalším krokem k prodloužení její životnosti je důkladné vyčištění vnitřku. Odstranění každého kousku vláknité dužiny a semen pomáhá snížit pravděpodobnost vzniku plísní. Jakákoli zbylá vlhkost nebo organické látky urychlí proces hnití, takže čím důkladněji budete postupovat, tím lépe.
Naneste vazelínu nebo kokosový olej.
Jakmile je dýně vydlabaná, bývá velmi náchylná k vysychání a hnilobě, jak uvádí stránky RealSimple. Snadným a účinným způsobem, jak proti tomu bojovat, je nanést na odkryté řezy a okraje vrstvu vazelíny. Ta působí jako těsnicí prostředek, zadržuje vlhkost a zabraňuje příliš rychlému vysychání dýně. Jako přírodní alternativu můžete použít také kokosový olej.