Jak na domácí med: Místo drahého z obchodů se vyplatí vytvořit si vlastní z jetele

Jetelový med připravovaly naše babičky už odpradávna. Chutná skvěle a jako bonus obsahuje i mnoho látek cenných pro zdraví.

Falešný a pravý med: Lze je rozeznat snadno, pomůže test s kávovou lžičkou i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Ve světě sladidel vyniká med nejen svou lahodnou chutí, ale také svými zdravotními účinky a všestranným využitím v kulinářství. Jeho cena však nebývá právě lidová, vyplatí se proto pustit se do kreativní výroby rostlinných „medových“ alternativ.

Jak vyrobit jetelový med

Jetelový med je proslulý svou světlou barvou, jemnou chutí a hladkou konzistencí. Získává se z nektaru květů jetele, který je hojně rozšířen v mnoha částech světa, takže je dostupný i pro začínající včelaře. Potřebujete:

  • hrst čerstvých jetelových květů
  • 1 litr vody
  • 1 kg cukru
  • šťávu ze 2 citronů

Květy jetele jemně opláchněte, abyste je zbavili nečistot a hmyzu. Poté je smíchejte ve velkém hrnci s vodou a přiveďte k varu. Snižte teplotu a vařte asi 30 minut, aby se z nich uvolnila chuť.

Přeceďte a oslaďte. Vraťte tekutinu do hrnce, přidejte cukr a citronovou šťávu a vařte, dokud směs nezhoustne na sirupovitou konzistenci. Horký sirup nalijte do sterilizovaných sklenic a uzavřete. Tento sirup lze použít jako sladidlo do čajů, na pečení nebo jako sladkou polevu na dezerty. Já s ním zkusila polít perník a chutná to opravdu skvěle.

Recept na pampeliškový med

Med z pampelišek je ceněn nejen pro svou překvapivou sladkost, ale také pro své léčivé vlastnosti, včetně schopnosti uklidňovat trávení a působit jako detoxikační prostředek, jak uvádí web TOPrecepty. Potřebujete:

  • 5 plných hrstí květů pampelišky
  • 1 hrstka meduňky
  • 300 gramů cukru
  • 2 citrony s neošetřenou kůrou
  • Kyselina citronová
  • Citronová šťáva: 1/2 čajové lžičky
  • Jemné síto

Jak vypěstovat medicínský zázrak – nejzdravější ovoce světa. Péče o kustovnici čínskou není nikterak náročná

Začněte sběrem květů pampelišek za suchého a slunečného dne, aby byly otevřené a bohaté na pyl. Vyvarujte se mytí pod vodou, abyste zachovali pyl, který je pro chuť nezbytný. Květy místo toho položte na několik hodin na mřížku nebo rovnou plochu venku, aby je mohl opustit případný hmyz. Pak je vložte do velkého hrnce, přidejte vodu (jen tolik, aby byly květy ponořené) a přiveďte je k varu. Nechte několik minut vařit. Odstavte z ohně a přidejte na tenké plátky nakrájené citrony a čerstvé lístky meduňky. Jemně promíchejte, aby byly všechny přísady ponořené.

Přikryjte hrnec utěrkou a poté pokličkou. Směs nechte přes noc louhovat, aby se chutě plně rozvinuly. Druhý den přeceďte tekutinu přes plátno nebo jemné síto a vymačkejte co nejvíce tekutiny. Přidejte cukr a špetku kyseliny citronové. Vařte na mírném ohni za občasného míchání, dokud směs nezredukuje na hustou konzistenci podobnou medu, což může trvat 1 až 2 hodiny v závislosti na počátečním objemu tekutiny. Ještě horký pampeliškový med nalijte do sterilizovaných sklenic. Uzavřete je a otočte na několik hodin dnem vzhůru.

Pokud si chcete rozmnožit svou oblíbenou pokojovku nebo venkovní rostlinu, měli byste si k ruce vzít šikovné pomocníky iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud si chcete čaj občas osladit něčí trochu jiným než obyčejným medem, zkuste některý z bylinkových. Skvěle chutná ten jetelový

Skladování a použití

Pampeliškový med lze skladovat na chladném a tmavém místě nebo v chladničce. Podobně se podle webu PrimaNápady vyrábí i med ze smrkových výhonků. A pokud chcete spolehlivě rozeznat pravý med od falešného, podívejte se na návod zveřejněný Chalupáři-Zahrádkáři.

Jaké bylinkové recepty máte v oblibě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články