Falešný a pravý med: Lze je rozeznat snadno, pomůže test s lžičkou

Test s lžičkou vám může pomoci zjistit, zda máte před sebou opravdu kvalitní pravý med. Jen sám o sobě však obvykle nestačí.

Falešný a pravý med: Lze je rozeznat snadno, pomůže test s kávovou lžičkou i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Každá sklenice pravého medu v sobě skrývá esenci tisíců květů a neúnavnou práci včel. Není to jen sladidlo, je to práce lásky, tekuté zlato, které si zaslouží vaše uznání a úctu. A proto byste měli být při jeho výběru vždy obzvláště pečliví.

Jak poznat ten pravý

Dost možná to také znáte: Na rušných tržištích a farmářských trzích se pod ranním sluncem třpytí sklenice s medem a lákají zákazníky svým zlatavým půvabem. Ale ne všechno, co se třpytí, je zlato, a ne každý med je stejný. Rozeznat pravý med od falešného je umění, které by měli ovládat jak nadšenci, tak náhodní kupci medu. Čeho se držet?

Konzistence a barva: první vodítka

Čistý med se může pochlubit stejnoměrnou, tekutou konzistencí s jantarovým odstínem, na první pohled nekrystalizuje, jak informuje web AAzdraví. Postupem času se však jeho konzistence méně a stává se pevnou. V chladných měsících si proto dejte pozor na tekutý med, protože jde často o první známku falšování. Má zjištění to také potvrzují – pokud teď narazím na med na farmářských trzích, začíná už obvykle v horní části krystalizovat (výjimkou je ten pastovaný, který se snadno natírá na chleba – na něm to však musí být vždy napsáno).

Jak poznat kvalitní med od toho falšovaného: Tradiční rozlišovací znaky už díky moderním technologiím neplatí, s určením pravosti pomůže ocet

Chuťový test: Symfonie chutí

Chuť medu je tancem sladké, jemné hořkosti a nádechu trpkosti. Zkušení znalci medu proto často před nákupem malé množství ochutnají. Pravý med potěší chuťové buňky jasnou chutí a lehkým mravenčením, které svědčí o jeho čistotě. Poctivý prodejce by se proto rozhodně neměl při požadavku na ochutnávku zdráhat, jak píše web VašeLepšíÚčetnictví.

Vůně: přírodní parfém

Ale pojďme dál. Vůně pravého medu připomíná vůni květin, z nichž se získává. Naproti tomu umělý med poznáte podle přehnaného, téměř nepřirozeného karamelového zápachu. Tento výrazný rozdíl ve vůni je dalším spolehlivým ukazatelem pravosti medu. Mezi další osvědčené tipy Chalupářů-Zahrádkářů patří i použití obyčejného chleba.

Okurky budou plodit až do listopadu, pomůže med iZdroj fotografie: Pixabay
Určení, zda máte před sebou falešný nebo pravý med, může být někdy složité, ale existují některé metody, které vám mohou pomoci

Lžičkový test: Spirála čistoty

Pro další posouzení kvality medu je účinnou a jednoduchou technikou lžičkový test. Jak na něj nám poradil Petr K. z Olomouce – zkušený včelař. Ponořte lžíci do medu a otáčejte s ní. Přírodní med lžičku ladně spirálovitě obtéká, zatímco ten falešný má tendenci odkapávat rovnoměrným proudem. Ten si tedy rozhodně nekupujte.“

Jaké zkušenosti s nákupem medu máte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články