7 překvapivých nápadů pro využití alobalu na zahradě. Mimořádně účinné techniky zná jen 18 % zahrádkářů, zbytek lidí neví, o jaké výhody přichází

                   

Alobal se na zahradě uplatní mnoha způsoby. Může vám pomoci s pěstováním mladých sazenic, anebo jednoduše odežene nepříjemné škůdce. A úplně stačí ten nejobyčejnější za pár desetikorun, který pořídíte v obchodě. Zesílený ani žádný speciální potřebovat opravdu nebudete. Můžete tak i významně ušetřit.

Alobal proti škůdcům

Nechcete, aby vám mezi záhonky řádili ptáci nebo hlodavci? Pak je vyplašte ještě předtím, než k vám vůbec zamíří. Postačí vám k tomu proužky alobalu, zavěšené na provázku mezi řádky plodin nebo třeba mezi keři. Jejich zvláštní zvuk, který vydávají, když je rozpohybuje vítr, všechny škůdce odradí.

Sluneční box pro sazenice

Chcete mít jistotu, že budou mít vaše nejmenší rostlinky na zahradě vždy dostatek slunce? Pak okolo nich na méně slunečné straně postavte zídku z alobalu. Budete ho samozřejmě muset něčím vyztužit, ale k tomu vám postačí i kousek dřeva třeba ze starého nábytku. Alobal odrazí světlo k rostlinám, což jim pomůže v růstu.

Vyčistěte zahradní nářadí

Zvláště po zimě bývá mnoho částí zahradních rýčů, lopatek nebo hrábí zrezlých a nehezkých. Nemusíte je však pracně drhnout. Místo toho je na chvíli namočte vhodným saponátem, a poté si vezměte k ruce kuličku z alobalu. Pokud bude i tak špína držet, zbavte se rzi za pomoci pasty z jedlé sody a citronové šťávy.

iZdroj fotografie: Pixabay

Zažeňte nebezpečné slimáky

Slimáci dokážou úrodu na zahradě zcela zničit – tak jim to nedovolte. A jak vám může pomoci obyčejný alobal? Není to těžké, jednoduše ho nastříhejte na trochu silnější proužky a ty umístěte na okraj záhonu. Postačí, pokud je připevníte například velkými kameny. Slimákům se tento povrch nebude líbit a raději odlezou jinam.

Ochraňte stromy před hlodavci

Máte strach, že se do vaše ovocného sadu přijdou během zimy podívat nejrůznější drobní škůdci? Pak využijte toho, že ani jim se alobal nezamlouvá a jednoduše s jeho pomocí omotejte spodní stranu stromů do výše nejméně půl metru nad zemí. Dřevu tato úprava nijak neublíží, ale hlodavce spolehlivě zažene.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Odradit lze i vysokou zvěř

Pokud máte naopak problémy spíše s většími zvířaty, pak i tady můžete použít alobal. Postup je jednoduchý, ale bohužel trochu náročnější. I tentokrát totiž musíte omotat kmeny stromů alobalem – ovšem až do výše, kam jeleni a jim podobní nedosáhnou. Pokud však žádné jiné řešení není po ruce, může se i tato rada hodit.

Vyrobte si alobalový trychtýř

A poslední skvělý tip jednoduše využívá vysokou tvárnost alobalu. Můžete z něj totiž mačkáním vytvořit téměř cokoliv – třeba i trychtýř na hnojiva nebo ochranné prostředky, které se jinak do konví a podobných nádob dávkují jen obtížně. Po použití však alobal vyhoďte – určitě ho neuchovávejte na příště. I zbytky těchto prostředků z minula by rostlinám mohly ublížit.

Na co všechno používáte v domácnosti nebo na zahradě alobal?

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články